ap, kuulostaa kurjalta sun tilanne. Vaikka olet äiti, niin et ole kone ja kotiorja. Kyllä sun miehen on pakko tulla vähän nyt vastaan ja hoitaa jokin osa yövalvomisista.
Itse kanssa koen, että olen niin väsynyt, että en jaksa lähteä ulkoilemaan, vaikka pitäisi. Se on tämä pimeä vuodenaikakin, joka syö jaksamista. Mutta olen nyt vaan päättänyt, että lähden ulos vaikkei huvittaisi. Ei ole pakko mennä kauas, vaikka vain talon ympäri, mutta että pää ja kroppa saa happea. Se oikeasti piristää. Ja oikeasti korkein kynnys on se ulko-oven kynnys. Sen jälkeen ulkona on kivaa ja siellä haluaa olla kauemmin kuin vain talon ympäri. Se on fakta, ne on päivän parhaat hetket. Voi ulkoilla vaunujenkin kanssa, mutta vaadi, että sun on päästävä myös yksin. Sä tarvit omaa aikaa, että saat olla ihan itseäsi varten ja omien ajatustesi kanssa ja nauttia.
Joo mä en ole koskaan yksin. Mulla on aina matkassa 1-3 lasta, ihan sama missä olen niin tuolla kombolla mennään. Niin paitsi jos mieskin on matkassa niin sitten on 1-3 lasta ja yksi lapsenmielinen 40v mies.
En kyllä muista milloin olisin ollut ihan yksin. Vauvankin kanssa tulee käytyä suihkussa ja vessassa.
Vois kyllä alkaa vaatia omaa aikaa. Ja saisi se mieskin alkaa hoitaa noita öitä. Se kun vetoaa siihen, että se lähtee joka aamu "oikeisiin" töihin.
Ööö mitäs mä sitten teen? Aamulla nousen tuhannen sekaisin ja herätän isommat. Tappelen niiden kanssa aamupalan tärkeydestä ja siitä miksi on tärkeää pukea toppavaatteet 20 asteen pakkaseen. Siinä samalla kun tappelen niiden kanssa annan maitoa ja puuroa vauvalle. Kun se on hoidettu ja isommat saatu koulutielle, niin siivoan keittiön ja syön itse aamiaisen. Tämän jälkeen alan yleensä purkamaan pyykkisumaa. Koska meillähän sitä pyykkiä tulee. Likapyykit koneeseen ja telineestä viikkaan samalla puhtaat kaappiin. Sitten petaan vuoteet ja nappaan vauvan alakertaan, jossa yleensä tartun imuriin. Sitten se kello onkin niin paljon , että vauva on valmis aamupäivä unille. Tällöin yleensä puuhailen jotain mistä ei aiheudu suurempaa meteliä, kuten astianpesukoneen tyhjennys ja roskien vientiä ja samalla valmistan itselleni lounaan. Noh kun lounas on syöty vauva yleensä herää (ja syö lounaan)niin ensimmäinen koululainen yleensä palaakin kotiin. Sitten tapellaan hetki välipalan syönnistä, läksyjen teosta ja siitä miksei ihminen saa pelata joka päivä 4 tuntia pelikonsolia koulun jälkeen. Tämän keskustelun jälkeen koulukas yleensä lannistuu ja lähtee kavereineen pihalle riehumaan. Mutta sitten jo saapuukin esikoinen. Tempperamenttinen finninaamainen murkkuikäinen esikoiseni, joka jo ovensuussa aloittaakin selityksen tämän päiväisistä treeneistä ja siitä että sillä on aivan väärälaiset sukat säärisuojiensa päällä ja että meillä on vain 2 tuntia aikaa hakea uudet. Tässä vaiheessa yleensä huokaisen oikein syvään ja keitän kahvit ja syön mandariinin. Hihassa roikkuu suu vaahdossa puhuva murkku ja jalassa kuolaava varpaita nakertava vauva.
Kun "rauhassa" nautittu kahvi on juotu ja klo alkaakin viipottaa 15.30 on aika tyhjentää toinen taikka 3 pesukonelasti ja alkaa miettimään mitä perheelle päivälliseksi. Ennen päivällistä loihdin vauvalle lounaan, syötän, vaihdan vaipat ja viihdytän vauvaa kaikenlaisilla konsteilla että saan tehtyä päivällisen.
Päivällisen jälkeen alkaa harrastuksiin kuskailu,asioilla käynti jne. Tämän jälkeen ollaankin jo illassa. Vauvalle iltapuurot ja pesut ja isompien kanssa omat iltapalat pesut ja riitojen selvittelyt ja muut. Ja sitten joskus 21.30 kämppä alkaakin olee aika hiljainen ja niin olen minäkin. Ja tämä oli päiväni pähkinänkuoressa.
Että joo onneksi se mies lähtee sinne oikeisiin töihin, jossa on oikeat lakisääteiset tauot ja pari ylimääräistäkin. Saa syödä lounaansa rauhassa kuumana ja kahvikin maistuu kun ei tarvitse aina kylmänä juoda.
Että jooh kyllä mua väsyttää ja en etsi tekosyitä laihduttamiseen. Haluaisin laihtua ja teen sen eteen kaiken sen mitä nyt voin tehdä. Syön säännöllisesti, punnitsen ruokani, makeaa ja paskasafkaa en syö. Turhauttavaa. Ei tätä varmaan voi ymmärtää jos ei ole itsellä kokemusta tällaisen arjen pyörittämisestä.