Lahjaideoita pikaisesti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Maisuli
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Maisuli

Vieras
Olisiko jollain lahjaideoita nelikymppiselle miehelle? Pitäisi jo olla lahjaa ostamassa, mutta ideat puuttuvat. Henkilö on mieheni ystävä, mutta häneltäkään ei ideoita irtoa. Alkoholia emme vie. Muita ehdottomia rajoituksia ei nyt tule mieleen, joten keksikää ehdotuksia, kiitos. :)
 
kun ei yhtään tiedä miehen luonteesta, harrastuksista eikä lahjan hintahaitarista.

Jotain tuli mieleeni:
keittokirja jostain sopivasta aiheesta, esim. jos on juuri matkustanut Kiinassa/menossa Kiinaan tai Thaimaahan tai Italiaan, niin ko. maan ruokien keittokirja ja siihen lisäksi joku sopiva keittiöväline, pata tai pannu tai ehkä jotain teemaan sopivaa ruoka-ainetta
Tai jos on kova kalastamaan, niin kalaruokien keittokirja, grillaajalle tasokas grillikeittokirja, sienestäjälle sieniruokien kirja jne.

askelmittari, kävelysauvat tms.

miehellekin voi ostaa jonkin hoidon, esim. jalkahoidon, hieronnan tai kasvohoidon

lahjakortti konserttiin, oopperaan, futismatsiin tms. ja lisäksi vielä väliaikatarjoilut tai illallinen sen jälkeen - tai sitten ei



 
Jotain harrastukseen liittyvää? Tai jos harrastaa vaik viinejä mutta ette vie alkoholia,niin miten olis kirja aiheesta? Lahjakortti,jos tuntuu persoonattomalta lahjalta niin illalliskortti ravintolaan ?
 
Sehän tässä ongelma onkin, etten kunnolla tunne lahjan saajaa! Raivostuttavaa, kun mies jättää lahjan hankkimisen mulle. Se kehtais mennä juhliin ilman lahjaakin, mutta koska minä en, saan sitten itse ostaa mitä lystää. Ehdotin miehelle lautapeliä, koska lahjan saaja pelaa tietokoneellakin. No, ei se ehkä tykkää lautapeleistä... En yhtään tiedä matkusteluista tai muista harrastuksista. Juhlafiilis ei ole kovin korkealla, kun kohta pitäis lähtä ja lahja puuttuu edelleen. :(
 
Niin ja kiitos ideoista! Lisähaastetta tuo se, että siellä pienellä paikkakunnalla ei ole ravintoloita, konsertteja tms. Lähikaupunkiin jos jonkun ostaa, niin en tiedä heidän mahdollisuuksiaan saada lastenhoitajaa ym. Pyysin miestä kysymään sankarin vaimolta lahjatoiveita, mutta eipä voinut kysyä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Jotain harrastukseen liittyvää? Tai jos harrastaa vaik viinejä mutta ette vie alkoholia,niin miten olis kirja aiheesta? Lahjakortti,jos tuntuu persoonattomalta lahjalta niin illalliskortti ravintolaan ?

Oot muuten aika ideanikkari, viinikirjas kanssa.
 
Tuo lautapeli oli ihan hauska idea. Pelaa tai ei, tätähän ette voi tietää.
Tai joku ulkopeli, jos löytyy oma piha, esim. mölkky.

Sitten on sellainen peli, jonka nimeä en nyt valitettavasti muista, joka on maailmalla jonkinasteinen villitys (löytyy videoita mm. youtubesta). Siinä kasataan sellaisia kartioita päällekkäin eri "kuvioihin" ja pelissä on ajanottolaite. Tätä voi pelata esim. synttäri-iltana, on ihan hauska porukalla, eikä vie kohtuuttomasti aikaa.
 
Kiitos MM ja no! Reiskat voiskin olla hyvä idea. Vielä kun tietäis koon. Yritän vielä ehdottaa myös lautapeliä. Hotelli varattuna ja kamppeet pakattuna, joten ei viitsit enää perua juhliin menoa...
 

Yhteistyössä