[QUOTE="hmm";23956385]Puhuinkin lähinnä siitä, että aikuiset lapset menevät vanhempiensa kanssa saunaan. Mielestäni se ei ole normaalia. Jossain murrosiässä menee raja, sen jälkeen menee pervoksi, niin se vaan on. Pervot ei itse sitä tietty tajua, koska se on "vain ihanaa ja kivaa".
Vanhemmat voivat kasvattaa lapsensa siihen, että asia on aina ok, mutta siinäpä sitten näkyykin vanhemman pervous. Vanhemman tehtävä on vetää raja ja kasvattaa lastaan terveeseen suuntaan.:flower:[/QUOTE]
Niin eli sä siis epäilet että sun vanhemmat on jotenkin pervoja tai jotain? Että sun vanhemmat on jotenkin sun murrosiän jälkeen vinksahtaneet mieleltään ja jos näkevät sut alasti vaikka saunassa alkaa epämääräiset mieliteot jyllätä päässä?
Mä sanoisin että se jos mikä on sairasta ajatella noin vanhemmistaan. tulee mieleen että onko lapsuudessa/teini-iässä sitten tapahtunut jotain mikä on järkyttänyt luottamusta omiin vanhempiin että voi ajatella heistä tuollasta?
[QUOTE="hmm";23956425]No mihinköhän sitten perustuu se, että _suurin_ osa länsimaalaisista pitää epänormaalina sitä, että murrosikäiset/aikuiset lapset saunovat vanhempiensa kanssa? Suurin osako on pikkupedofiilejä? Jep.[/QUOTE]
Meillä länsimaissa alastomuudesta on onnistuttu tekemään iso mörkö, oikeastaan kaikki mikä liittyy alastomuuteen (varsinkin naisten) on jotain sairasta ja likaista ja hävettävää. Ei tietenkään pikkulasten kohdalla, mutta auta armias kun murrosikä pamahtaa pääle niin alastomuudesta tulee iso ja paha mörkö jolta pitää pyrkiä suojautumaan.
Murrosiässä nuoren kehossa ja mielessä tapahtuu niin paljon myllerrystä, hormoonit ottaa vallan ja pitäisi yhtä äkkiä olla niin aikuinen ja silti on vielä ihan kakara ja siihen vielä vallitseva ilmapiiri miten suhtaudutaan alastomuuteen niin onko oikeasti mikään ihme jos teinit haluavat saunoa yksin? se taas jos joku onnistuu lapsensa kasvattamaan ettei istuta näihin ahdasmielisyyden ja alastomuuden tabua on jotenkin pervoa?
Mutta se että lapsi ei halua enää saunoa on kuitenkin ihan hyväksyttävää, ei ketään voi pakottaa menemään kenenkään kanssa saunaan. Suotakoon jokaiselle se yksityisyys jonka nämä tarvitsevat ympärilleen.
Suurinosa länsimaalaisista sitäpaitsi pitää ylipäätä saunomista jotenkin pimeänä touhuna eikä tajua sitä. Mitä ideaa on mennä istumaan jonnekin jumalattoman kuumaan koppiin jenkkakahvat naapurin jenkkakahvaan kolisten ja nakata kuumiksi lämmitetyille kiville vettä että sinne koppiin tulisi vielä vähän kuumempi. sitten sielä istutaan onnesta tutisten kun hiki pukkaa pintaan ja parhaassa tapauksessa vielä piestään ittteensä ja naapuria joillain helvetin koivun risuilla
Ja hei, se on meistä silti ihan kivaa ja normaalia
