Kukaan ei varmaan yllättynyt, että Haavisto pääsee kuin koira veräjästä...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
"Enemmistö kuulluista asiantuntijoista vapauttaisi Pekka Haaviston rikosepäilystä - näyttää selvältä, että syytettä ei tule"


 
Onhan se vähän outoa kun miettii miten asia Suomessa hoidetaan. Poliitikot kokoontuvat yhteen miettimään onko yksi omistaan tehnyt väärin ja miten pahasti. Kutsutaan asiantuntijatodistajia oman fiiliksen mukaan kertomaan mielipiteensä. Sovellettava laki on kirjoitettu niin, että on täysin poliitikkojen tulkinnan varassa tarvitseeko mennä oikeuteen vai ei. Joka kohdassa on erilaisia oljenkorsia kuten, että pitää olla vakavaa ja pitää törkeästi tahallista yms.

Kun oikeusvaltioperiaatehan nimenomaan lähtee siitä, että rikokset on lakiin kirjattu eikä niitä tulkita oman maun mukaan. Ei voi olla niin, että poliitikolla on erilaiset tulkinnat kuin muilla. Syytesuoja voi olla ja usein onkin, mutta se on joko tai. Tämä tilanne, jossa lakia saa rikkoa kunhan rikkoo oikein on ihan perverssi. Ja ennen kaikkea oikeusvaltiossa tuomioharkinnan suorittaa tuomioistuin. Mutta Suomessapa ei perustuslakituomioistuinta ole. Ja niin ollaan tässä tilanteessa, että perustuslakivaliokunta miettiin hallitusta edustavan puheenjohtajansa johdolla että hajotetaanko hallitus vai ei.
 
  • Tykkää
Reactions: AivanSama

Yhteistyössä