Kuinka usein vaihdatte vaippaa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja bebex3
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
B

bebex3

Vieras
Kuinka usein vaihatte lapselle vaipan? Yhessä ketjussa kun puhuttiin vaippakustannuksista niin hajontaa oli melkosesti.
Meillä menee n. 6-7 vaippaa 8kk ikäselle päivässä. Yöllä vaippoja ei vaihdeta.
 
5-6 vaippaa/vrk 1 v 9 kk ikäiselle tytölle. Käytämme kotona kestovaippoja ja päivähoidossa, reissuilla ja kylässä kertiksiä. Vauvana tyttö kakkasi niin tiheään, että vaippoja kului enemmän.
 
Oho, onpa teillä vaipoilla menekkiä! Meillä ei yöllä vaihdeta vaippaa, ja aamulla laitettu saa olla iltapäivään, ja iltapäiväinen iltaan! Tämä 3-4 vaippaa päivässä siis ellei tule kiinteiden kokeilun kanssa yllätyksiä, esim omenasta 10 kakkaa/pvä, huh huh. Tytöllä on ollut loistava iho, en suosittele tällaista muuten..
 
Vähällä pääsette...?
Meillä vaihdetaan vaippaa 6-8krt/pvä, yöllä ei ollenkaan. Poika 8kk, kakkaa 3-4 krt/pvä.
Olen kyllä kieltämättä ensimmäisenä vaihtamassa vaippaa jos lapsi on vähänkään itkuinen, tmvst. Poika on alusta asti ollut sellainen ettei siedä märkää vaippaa, vaikka miten baby drytä, yms. käytetään. Synnärillä jo hoitajat sanoivat, että yleensä tytöt ovat sellaisia...;)
 
Alkuperäinen kirjoittaja nuukailija:
Oho, onpa teillä vaipoilla menekkiä! Meillä ei yöllä vaihdeta vaippaa, ja aamulla laitettu saa olla iltapäivään, ja iltapäiväinen iltaan! Tämä 3-4 vaippaa päivässä siis ellei tule kiinteiden kokeilun kanssa yllätyksiä, esim omenasta 10 kakkaa/pvä, huh huh. Tytöllä on ollut loistava iho, en suosittele tällaista muuten..

No huh huh! Ja itsellesi varmaan vaihdat kuukautisten aikana yhden / 2 sidettä per päivä... Ihanaa varmasti tytöstäkin olla kostea muovipussi jalassa ihan jatkuvasti. Parka ei osaa vielä valittaa. Kyllähän jo niiden pampers -pakettienkin kyljessä lukee, että 3-4 tunnin välein pitäisi vaihtaa!
 
Kertakäyttövaippoja tulee käytettyä 5-x päivässä, riippuu vähän kakan määrästä... 4h alkaa olla ihan maksimi!! Jotkut vaipat tuntuu pinnastaan suht kuivilta mutta inhottaa ajatus että pieni ihminen raahaa housuissaan sitä omaa pissiään. Kestovaippoja tulee vaihdettua paljon useammin, max 2h välein.
 
Kuinka ihmeen vähän teidän parivuotiaanne oikein pissaavat? Omalla ainakin tulee yhdestä pissasta jo vaippa niin märäksi että on pakko vaihtaa, puhumattakaan jos pissoja tulee vaippaan kaksi. Enkä halua laittaa lasta nukkumaan päiväunille märässä vaipassa enkä todellakaan esim. auton turvaistuimeen jossa vyöt tulevat tosi kireälle pimpan kohdalta, enkä kyllä muutenkaan halua että lapseni joutuu märässä vaipassa kulkemaan. Kakka meillä onneksi tulee aina pottaan sehän pitäisi vaihtaa tietenkin ihan samantien. Kuulostaa aika karmaisevalta tuo pari vaippaa päivässä linja... Vaihdanhan itsellenikin siteen joka vessakäynnin yhteydessä ellen useammin.
 

Yhteistyössä