Kuinka usein joudutte pumppaamaan rattaiden ilmakumirenkaita?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Kerran vuodessa. Sellaista jarrua joka painaa tangolla ilmarenkaisiin ei kannata hankkia. Se ei toimi, ellei renkaissa ole todellakaan ilmaa tarpeeksi. Eipä kai niitä kovin moneen merkkiin saakaan.
 
Kerran vuoteen oon tainnu pumppailla. Kerran oon vaihtanu sisärenkaan, ku meni puhki. Vaunut on emmaljungat ja ollu käytössä 3 vuotta. Niissä on sellanen "perusjarru" metallitanko, joka painetaan renkaita vasten.
 
Kiitos vastauksista! Meillä Emmaljungat ja jarru on renkaita vasten painava tanko. Ja siis jatkuvasti saa olla pumppaamassa, kerran kuussa ainakin jotta säilyis hyvänä. Ärsyttävää!
 
[QUOTE="vieras";25451415]Miten usein polkupyörän renkaita täytyy pumpata. Vertaa siihen.[/QUOTE]

Näin nimenomaan. Meillä oli aiemmin Brion vaunut ilmakumirenkailla ja kyllä niitä sen kuukauden välein vähintään pumpattiin, ihan samoin kuin meidän laadukkaiden polkupyörien renkaita ja kyllähän autostakin pitäisi ilmat tarkistaa kerran kuussa. Ei se ole mikään vika vaan ominaisuus, ihan samanlainen huoltotoimenpiden kuin sadesuojan asettaminen sateella tai peitteen pesu. Meidän kaupungissa harrastetaan korkeita ja teräviä reunakiviä myös risteyksissä, jolloin se pumppaustarve lisääntyy ja välillä sai kyllä pumpata lähes viikottain.
 
Miksi ap ostit ilmakumirenkailla vaunut jos et jaksa huoltaa?

Meillä Brion kombit ja pumppaan tarvittaessa, olisinko muutaman kerran pumpannut, vaunut olleet 1,5 v käytössä. Saattaa olla, ettei niin helposti tyhjene tasamaa-ajossa pehmeällä alustalla kuin kaupunkikäytössä. Ihan tavallinen renkaisiin vastaava jarru on noissa.
 
2x emmaljungat. Tupliin on laitettu ilmaa kerran kun otettiin uudelleen käyttöön kun olivat seisoneet kaksi vuotta varastossa. Ovat vuodelta 2005. Edget on olleet nyt puolitoista vuotta, ilmaa ei ole tarvinnut lisätä kertaakaan. Jarrut on molemmissa erilaiest, mutta kummassakaan eivät ota kiinni kumiin. Noi missä jarrutanko painaa suoraan kumiin, ontoimivat vain ja ainoastaan umpikumipyörillä.
 
Ajattekin että ilmakumit on parhaimmat ja mukavimmat työntää. En tiennyt että ne on jo viikon jälkeen vähän tyhjenneet ja hetken päästä jo tosi tyhjät. Polkupyörääkin pumppaan tosi harvoin. Ja jaksanhan minä huoltaa kun kerran pakko on, ihmetyttää vaan.

sulla on kumi puhki tai venttiili löysällä, korjaa niin loppuu ne pumppusulkeiset
 

Yhteistyössä