Kuinka paljon rahaa tuhlaat itseesi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja saako tuhlata
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

saako tuhlata

Vieras
Haluaisin akryylikynnet, mutta miehen mielestä niiden ottaminen on turhaa, kuluu rahaa hukkaan. Haluaisin joskus ostaa jotain kivaa. Vaatteisiin minulla ja kenkiin minulla menee maksimissaan n. 350€ vuodessa ja kampaamoon 240€ vuodessa. Olenko liian kova tuhlaamaan?
 
En oo kyllä ikinä laskenut, kun en koe kampaajalla käymistä ja vaatteiden ostoa tuhlaamiseksi.

Hyvin karkean arvion mukaan kampaajalle, hiustuotteisiin ja kosmetiikkaan menee n. 700 euroa vuodessa, vaatteisiin ja kenkiin ehkä 500 - 600, hierojalle ym. hoitoihin ehkä sen 500 myös - osa noista yleensä mieheltä lahjana.

Eli olisiko yhteenlaskettu summa 1000 - 1500 euroa. Vaihtelee tietty vuosittainkin
 
Viimeksi muokattu:
Ostan puuterin noin 3kk välein, meikkivoiteen noin 6kk välein, ripsivärin noin 6kk välein ja piilolinssejäx2 vuodessa. lisäksi hiusväri 2-4x/vuosi. Vaatteita en ole tänä vuonna kauheasti itselleni ostanut, ehkä 100 eurolla. Eli siis alle 400 euroa menee vuodessa omiin tarpeisiin.
 
En tuhlaa, ostan vaatteet vain tarpeeseen eli edelliset on lähes puhki kun uutta hankin. Hiukset on pitkät ja leikattu ties milloin viimeksi, pesen halvimmalla mahd shampoolla (Linna), ei väriä, en meikkaa. Joskus (kerran pari vuodessa) ostan itelle askartelulehden.
 

Yhteistyössä