No, kun yleensä ihmiset sitten laskevat omasta palkastaan pois mahdolliset lasten päivähoitomaksut, työmatkakulut jne. Totta, saisin asumistukea, jos olisin työtön. Päivähoitoikäisiä lapsia ei minulla ole, mutta heidän päivähoitonsa ei maksaisi työttömälle mitään.
Minä kuitenkin puurran työelämässä, sillä uskon, että vain sinnikkyydellä saan aikanaan sen unelmatyön. En siis ole hohdokkaassa työssä, en saa suurta palkkaa, työmatkaakin on jonkin verran (toisessa kunnassa). Mutta joo, mieluummin se 300 euroa kuussa enemmän käyttöön, aukoton CV sekä tieto siitä, ettei omia tuloja ja menoja tarvitse selitellä viranomaisille tms.
Olen toki väsynyt työpäivän jälkeen, mutta väsymys on ihan hyvä tunne. Nukkumaan mennessä on erittäin hyvä olla väsynyt. Ja ei tämä maa pyörisi, jos kaikki välttelisivät töitä ja makaisivat kotona tukien varassa, niin lapsettomat kuin kaikki muutkin. Itse en saa työstäni henkisesti paljoakaan irti, mutta palkallani kustannan itselleni mieluisia harrastuksia.