Kolmekymppiset TOKAkertalaiset TAMMIKUUSSA

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Novelle78
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Paljon onnea Hazel vielä kerran! :flower: Jopas oli nopea suoritus synnytyslaitoksella. Menispä itselläkin yhtä sutjakkaasti. Tuliko sitten yhtään repeämiä? Tosi ihanaa, että miehesi on kolme viikkoa apuna. Saatte perheytyä uudelleen :)
 
Hyvää alkanutta vuotta kaikille! Oon ollut tosi laiska kirjoittelemaan tänne ja suoraan sanottuna muutenkin... :ashamed: Oltiin kyllä flunssassa jokin aika sitten, mutta enää ei sekään käy tekosyyksi. Täytyy kyllä todeta, että viime raskaudessa kävi ihan samoin; loppupuolella vetäydyin omaan 'raskauskuplaani' , lepäilin ja olin omissa oloissani niin paljon kuin mahdollista. Nyt siihen ei tietenkään ihan niin paljoa voi uppoutua, kun on jo tuo yksi ihana lapsi :heart:. Olenkin yrittänyt nauttia Suvin seurasta niin paljon kuin mahdollista ja pohdiskellut kaikkia mahdollisia huomioitavia asioita jo etukäteen. Sikäli kun oon jaksanut pohtia... :)

Paljon onnea Piipille ja Hazelille vielä, kiva kuulla että kaikki meni hyvin :flower: :heart:

Novellelle tsemppiä Ekin nukkumajärjestelyihin, kyllä se siitä vaikka hermoja varmasti kysyykin. Meillä toteutettiin omaan huoneeseen siirto niin, että oltiin ensin yötä reissussa ja kotiin tullessa oma tuttu pinnasänky oli siirretty. Tutti oli leikattu rikki jo aiemmin, mutta tyttö piti 'raatoa' kädessä nukkuessa. Parin viikon päästä vieroitettiin sitten siitäkin, kun oli tottunut omaan huoneeseen. Jonkinlainen unikoulu meillä käytiin jo kesällä, opetettiin nukahtamaan pääsääntöisesti itsekseen iltarutiinien jälkeen eikä yöllä käyty turhia hyssyttelemässä. Silloin tällöin on selvästi joku kokeiluvaihe, että josko äiti jäisikin viereen nukuttamaan. Jos ei rauhoitu muutamassa minuutissa, käyn peittelemässä ja poistun paikalta. Jos vieläkään ei ala rauhoittua, on yleensä syynä joku vaiva esim. hampaat. Aika helppo tapaus meillä on temperamentin suhteen, ainakin tähän asti ollut. Alussa oli itelle vaikeampaa, kun pidettiin tuota omaa unikoulua, mutta pahin helpotti kahden yön jälkeen. Niin ja nyt on ollut tosi tärkeitä omat unikaverit, uusimpana pehmokissa, josta Suvi osoittelee eri ruumiinosia ja sitten pitää sanoa, onko kyseessä silmä, korva tai mikä milloinkin. Sen jälkeen sanotaan hyvät yöt ja ovi laitetaan kiinni. Tuntuu kyllä että vähän yrittää viirata ja osoittelee kaikkien unilelujen ( yhteensä 4) silmiä jne. että pysyisin siellä pitempään :) . Joskus laulankin, jos ei oikein meinaa rauhoittua.

Niiskunenälle myös tsemppiä :hug:

Pössille toivon hyviä hermoja, varmasti jännittää synnytys. Toisaalta vauva varmasti voi ainakin hyvin, kun kerran näyttäisi kasvavan hienosti. Voihan ne kokoarviotkin kyllä heittää suuntaan jos toiseenkin.

Sasha, on siellä amme :). Synnytyssaleja on kaikki 2 ja amme/suihkuhuone erikseen. Noita ei vissiin muuteltu, vaikka synnyttäneiden osasto mentiinkin pilaamaan. Kävin osastolla yhtä vastasyntynyttä katsomassa, ja huone oli niin pieni, että hyvä ettei peruuttamalla jouduttu menemään sisään : /. Siinä oli vielä toinen sänky tyhjänä silloin... tuossa oli siis vessa ja kaksi sänkyä, joissakin huoneissa wc/suihku on käytävällä ja sänkyjä on 3. No pitää olla tyytyväinen, ettei tarvii Mikkeliin lähteä, saati Kuopioon asti :D . Toivoa sopii, ettei huonekavereilla tule koko kylä vierailulle... kun vierailuja ei ole rajoitettu muuten kuin ettei klo 19 jälkeen. Ajattelin kyllä itsekin käydä vielä tutustumiskäynnillä, josko siitä osastosta saisi edes jotain positiivista mielikuvaa.

Huomenna olis neuvola, saa nähdä onko pissassa sokeria : /. Eilen illalla kävin synnärillä käyrillä, kun vauva oli liikkunut vain vähän ja kotidopplerilla sykkeet olivat alhaiset. Soitin sinne ja käskivät näytille, onneksi kaikki oli kuitenkin kunnossa, pissan sokeri vain oli koholla :O. Sokerirasitus oli kumminkin ok silloin aiemmin, eikä muutenkaan ole ollut noita ongelmia. Katsotaan nyt sitten, toivottavasti ei ainakaan uutta rasituskoetta määrää...

Hyviä vointeja mammoille ja lapsosille!

Piki, Suvi ja myttynen 31+4
 
Onnea vielä kerran minunkin puolesta Hazelin perheelle! Teidän ykkönen muuten taitaa puuttua listoilta kokonaan, joten kerro jos haluat, ett lisäilen hänet sinne.

Kiva kuulla Pikin kuulumisia myös! Omiin oloihin vetäytyminen on ihan sallittua :) Odotan jo itsekin pikkuhiljaa, että pääsis täältä töistä pois ja tekemään kaikkia valmisteluja vielä kotona ennen vauvan tuloa. Alkaa taas huomata kaikkea pientä, mitä kotona vois vähän järjestellä uudelleen, kuten vessaan uusi kaappi ja lisää naulakoita pyyhkeille, pieniä tarvikehankintoja vauvalle yms. Nyt ei oikein ehdi ja jaksa, kun on päivät töissä ja illat menee sitten Ekin kanssa touhutessa. Mieskin on ruvennut viipymään töissä aika pitkään, eilen tuli 18.30 kotiin vihdoin. Usein menee 17.30-18, ja siihen saa varautua jatkossakin. On vaan kiirettä.

Päiväkodin kanssa on nyt suunniteltu, että Eki menis sinne tiistaisin ja torstaisin melko lyhyiksi päiviksi n. 9-15. Mutta en taida uskaltaa kuitenkaan osa-aikahoitoa ottaa ainakaan alkuun, koska silloin on tarkaan pidettävä kiinni, ettei 5 tuntia ylity per hoitopäivä. Aika kallis tunti siitä kuudennesta hoitotunnista tulee suhteessa, mutta tulkoon. Vauvan kanssa ei välttämättä pääse aina niin minuutilleen liikkeelle, enkä halua stressata tuolla asialla, että sitten pitäis aina olla esim. just viimeistään 14.15 hakemassa Ekiä, jos on vienyt 9.15. Eki kun siellä heräilee päiväuniltakin kahden aikaan. Tuntuu, että menee hankalaksi vaan sellanen 5 tunnin päivän suunnittelu.
 
Ota Novelle Piipi ja Hazel pois tuosta odottajien listasta etusivulta ;)

Tulin lukaisemaan kaikkien kuulumisia. Just eilen mietinkin että Pikistä ja Adasta ei ole paljoa kuulumisia näkynyt.

Ihanaa odottelua kaikille!!!
 
Joo kiitti HPM! Niin se vaan menee, että mitä isommaksi maha kasvaa, sitä huonommin pää toimii ;) Olen vaan innoissani lisännyt vauvat listalle, mutta jättänyt äiti-parat edelleen mahan kasvattajiin...

Huhhuh, taas oli lumitöitä, mieskin on työmatkalla iltamyöhään, niin pakko oli vähän kolata. Meinaa ottaa jo koville kaikki muu kuin kävely. Alkaa olla sen verran kipuja tuolla lonkkien ja häpyluun seudulla.
 
Kovasti onnea Hazel! Tosi vauhdikas synnytys kyllä. Jos kolmas tulisi niin mahtaisitko ehtiä synnärille sitten enää ollenkaan... ;)

Novelle, jaksamisia sinne! Ison mahan kanssa ei tosiaan ole herkkua touhuta. Ja varmasti fiksu ratkaisu tuo päiväkotihomma. Pienen lapsen ja vastasyntyneen kanssa ei tosiaan kaipaa mitään ylimääräistä stressiä.

Täällä on taas joku flunssa. Nyt ite olin kuumeessa pari päivää, toivottavasti muut pysyvät nyt terveinä. Ja herra se vaan jatkaa hampaan testaamista... Näkee kyllä jo silmistä milloin suunnittelee haukkaavansa ja monesti varoittava katse riittää ettei sitten haukkaakaan, mutta kyllähän se kuitenkin välillä on ihan pakko kokeilla. Ja on se hammas terävä jos osuu muuten vaan häseltäessä.

Ja pari heräämistä tässä välissä... Tänään on taas muutenkin ollut minäennuku -päivä. Huoh...
 
Viimeksi muokattu:
Moikka!

Onnea Hazelille vielä tätäkin kautta:flower:!!

Ja sitte vuorossa valitusta! Toissa pe sain antibioottikuurin poskiontelon tulehdukseen joka alkoi tehota lopussa ja koko flunssa viime viikon lopulla lähti. Kuuri loppu viime perjantaina ja nyt olenki sitten saikulla kun tuli ihan rytinällä takas tämä muutama päivä sitte :kieh:.

Synnäristä tuli mieleen, että mieki pääsen ihan uusia saleja katsomaan kun viime vuonna ne siirtyivät sairaalan sisällä toiseen kerrokseen. Mitähän tähtitaivaita yms sielä olikaan luvassa :D.

Novelle varmasti hyvä ratkaisu tuo päivähoitohomma. Nyt kyllä aion minäki pitää pääni ja pitää pojat osittain hoidossa kun kolmas syntyy, katsoo sitten kuinka monta kertaa viikossa ja kuinka monta tuntia, mutta jonkulainen virikehoito varmasti on hyväksi. Esikoisesta varsinki jo huomaa, että kaipaa sitä leikkikaveria ihan erilailla kuin joskus aiemmin.
 
Pikaista paranemista nannalle ja vetkulle! Viime aikoina on monella tutulla ollut paitsi flunssaa, myös tuollaista sitkeää poskiontelon tulehdusta. Useampi antibiottikuuri on pitänyt syödä ennen kuin menee ohi.

Hazelin jakauduttua onkin seuraavaksi meidän maaliskuisten vuoro. Tuohon kohtaan osuu kivasti useampi täältä palstalta. Ja sitten pitää toivoa, että tänne ilmaantuisi vähän uusiakin odottajia pikkuhiljaa, ettei ihan mene painopiste odottajien jutuista vauvajuttuihin kevään mittaan.

Näillä viikoilla pitää jo vähän alkaa jännäilemään, mahtaako tämä vauva ymmärtää parhaakseen kääntyä/pysyä masussa pää alaspäin. Viime neuvolakäynnillä siellä oltiin kiltisti raivotarjonnassa, joten toivoa on. Enkä nytkään ole tuntevinani sitä kovaa pallukkaa tuossa ylhäällä. Tosin en sitä mahdollista pääpollukkaa löydä alhaaltakaan, mutta sinne on musta tosi vaikea saada hyvää tuntumaa omin käsin. Vaikka Eki tulikin ulos ihan mallikkaasti väärin päin, toivoisin kuitenkin tällä kertaa normaalimpaa synnytystä. Olis ihana saada kaikenkaikkiaan sellanen synnytys, että saa vauvan heti rinnan päälle pötköttelemään ja omaan hoitoon ilman mitään teho-osasto visiittiä.

Novelle 32+6
 
Huhhuh, aika hurjaa, kun olen ekana odottelijoiden listalla :O Mitään ei vieläkään ole valmiina. No, nyt alkaa mieskin tajuamaan, että päivät ovat lähellä. Esikoinen kun syntyi 36+1 ja nyt koossa on 34+6. Ja äippälomakin alkaa huomenna :)

Toivottavasti kaikki sairastelijat ovat kunnossa! Meilläkin oli tosi sitkeä flunssa pojan kanssa. Nyt se tuntuu tulleen takaisin. Ei kiinnostaisi taas sairastaa, kun on muutenkin hommia tekemättä. Pojalla on huomenna korvatulehduksen tarkistus, saas nähdä saadaanko vaan uusi lääkitys.

Nanna ja Novelle, virikehoito on varmasti hyvä ratkaisu. Mekin käydään siellä avoimessa päiväkodissa, kun selvästi esikoinen kaipaa jo seuraa.

Onneksi Pikillä oli kaikki hyvin käyrillä! Tosi pelottavia nuo tuollaiset tilanteet.
 
Moikka,

ja ihan ensin onnea myös tätä kautta Piipille ja Hazelille perheineen!!!
Reipastun tästä pikku hiljaa ja tulen lukemaan ja kirjoittelemaan kuulumisia. Melankoliset tunteet ovat jo tiessään, mutta väsyttää edelleen niin, että olen nukkunut kaiken vapaa-ajan. Kaikki hyvin kuitenkin =), perjantaina ultraan.

Ada rv 12+4
 
Viimeksi muokattu:
Voi jumalauta :headwall:,
tulin tänne oikeastaan katsomaan, onko Vadelmaunelma jo päässyt nauttimaan raskaudestaan. En tiedä, onko epäkohteliasta kommentoida tähän ketjuun, jonne uutiset ennen aikaisen syntymän vaarasta ja sairaalassa olosta, eivät olleet tulleet, mutta kommentoin silti vilpittömästi pahoillani ja kyllä - on epäreilua!!!!!!
 
No minäkin nyt kommentoin tänne, vaikka en tiedä käytkö Vadelmaunelma täällä. Jos kuitenkin käyt niin samaa sanon kun Ada, että on kyllä todella epäreilua! Teidän tilanne on kuin suoraan kamalasta painajaisesta, johon herää aina uudelleen. Toivon niin kovasti että kaikki menee vielä kuitenkin hyvin. Tuskinpa mitkään terveiset oikeasti lohduttavat, mutta lähetän silti halauksia!

Käyn täällä välillä lukemassa, mutta jotenkin täällä kotona on nyt niin kiirettä etten meinaa ehtiä kirjoittaa. Tytöt kyllä nukkuvat yleensä päiväunet nykyään samaan aikaan, mutta oon sitten lukenut kirjaa ja nukahtanut itsekin. Maitokin oli taas lopussa muutaman päivän kun menkat tulivat, eli unettomia öitä on vietetty kun pieni söi 1-1,5 tunnin välein. Eilen taas virtaus onneksi palautui, joten viime yö meni hyvin. Toivottavasti ensi yökin :)

Jaksamista kaikille!
 
Olen käyny myös Vadelmaunelman kuulumisia katselemassa. Isot lohtu :hug: täältäkin vaikka tosihan se on että eipä taida tällä hetkellä oikeen mikään helpottaa oloa. On se toisaan kyllä niin väärin että olette joutuneet näin paljon läpi tänä aikana. Toivottavasti kaikki menee hyvin nyt.


Neuvolassa taas käyty. Eipä mitään uutta tullut. Paino on noussut ihan soppelisti ja ens kerralla katsotaan sokerirasitukseen aikaa. Sydänäänet kuunneltiin ja 136 oli syke. Kummallaki pojalla on ollu aina tuo syke tuossa 135-145 kieppeillä eli tuolla perusteella kolmas poika tulossa. Saa nähdä pitääkö paikkansa. Miten teillä on ollut noiden sykkeiden kanssa? Muistaakseni jonku vanhan kansan tiedon mukaanhan pojilla oli sykkeet juuri tuota luokkaa ja tytöillä korkeammat.

Selkä on alkanu reistaileen taas pahemmin. Vähän jännittää, että miten se kestää raskauden edetessä vai kestääkö. Nyt on välillä jo kovin tuskaista olo.
 
Nanna, mä muistelisin että kummallakin tytöllä on ollut sykkeet aina 130-150. Eli ei ainakaan meillä oo ollut mitenkään kovasti korkeammat.

Harmi toi selkä, tiedän että on kyllä ihan tuskaa kun se ei pelitä! Toivotaan että saisit vielä jotenkin sen kuntoon!
 
Kaivoin mun ekan neuvolakortin, tokaa en löytänyt, mutta näköjään isommalla tytöllä on ollut syke yleensä 136 ja vaihtelua on ollut 124-150.

Ei olis muuten pitänyt kaivaa tota esiin, alkoi taas tehdä mieli olla raskaana! :D
 
Halauksia Vadelmaunelmalle, jos satut täällä käymään. Ihan epäreilua, että teitä noin kovasti koetellaan.

SYKKEISTÄ en oikein muista, mitä ne viimeksi oli, kun ei niitä oikein merkattu koskaan korttiinkaan. Joskus satunnaisesti laitettu lukemat ylös, mutta yleensä vaan siinä on niitä plussia merkattu. Mutta jotenkin muistelisin, että ne oli usein siinä 130-140. Nyt on ollut yleensä 145 luokkaa. Ja olen saanutkin tyttöveikkauksia mahan perusteella (?) kahdelta naiselta. Tiedä häntä, mistä ne noita arvauksiaan tekee, enkä ihan luottaisi kanssa tuohon sykkeeseenkään.

KVARTTI sitten vaan NANNALLE seuraksi kolmosta odottamaan =) Jos vaan mies suostuu...Ne menkatkin sieltä jo tuli niin pian!
 
Vadelmaunelma :hug:jos vaan joskus luet tämän. Voimia. Toivon niin, että kaikki kääntyisi parhain päin.

Meillä on kotielämä mennyt oikein hyvin. Olemme kaikki kotosalla, joten saan jäädä aamuisinkin sänkyyn lepäämään, kun mies herää esikoisen kanssa aiemmin. Oikein mietityttää jo, mitä sitten, kun jäädään kolmistaan. Pikkuinen syö ja kasvaa tosi hyvin! Kiitos vaan vielä kaikille onnitteluista. Mulle ei tosiaan tullut edes mitään tikattavia repeämiä, joten olen toipunut tosi nopeasti. Jälkivuotokin on melkein loppunut.

Noista sykkeistä en osaa sanoa mitään. Itse olin aina vaan tyytyväinen, kun neuvolassa sanoivat, että hyvät sykkeet =) Ei jäänyt muuta mieleen.

Apea mieli tuli Vadelmaunelman vastoinkäymisistä. On niin epäreilua : /

Novelle: meidän esikoisen syntymäaika on 20.2.2009 (39+2) ja mitat 3370 g ja 49 cm.
 
Viimeksi muokattu:
Novelle, kyselit maaliskuisissa niistä pukluliinoista. Tosi ohutta harsokangasta löytyy kangaskaupoista mm. Eurokankaalta. On niitä ihan nettikaupoissakin esim. kestovaippakaupoista.

En kyllä yhtään muista mitään sykkeitä. Muistaakseni olivat tosiaan jotain 130-150, riippuen kuinka puuhakas pikkuherra oli.

Tosi kiva kuulla Hazel, että olet jo kuntoutunut niin hyvin :) Ihanaa vauvantuoksuista arkea teille.
 
Ihana kuulla, että Hazelilla on vauva-aika lähtenyt mukavasti käytiin. Ilmeisesti Kvartillakin menee hyvin, ainakin kuvat tytöistä ja äidistä on aina niin tyynen ja seesteisen oloisia =). Kiinnostava kuulla monilapsiperhe-elämästä! Oletteko lukeneet jotain hyviä kirjoja sisaruksen tulosta perheeseen, jota voisitte suositella? Kävin kirjastossa katselemassa, mutten ainakaan nopealla silmäilyllä löytänyt mitään.

Harmi Nannan selkä! Olisiko sun mahdollista saada työn tai neuvolan kautta aikaa fysioterapeutille? Sykkeistä, mä muistelen, että viimeksi poikaa odottaessa sykkeet olivat aluksi 150 luokkaa ja laskivat vähän loppuraskautta kohden. Mun parhaalla ystävällä, joka odottaa tyttöä, on myös sykkeet 150, joten ehkä niistä ei kamalasti voi päätellä.

Olen muuten aika varma, että Kvartti vielä tulee tänne jossain vaiheessa kolmosasioilla ;).

Me olitiin eilen ultrassa näkemässä aivan ihana vauva:heart:. Kaikki oli siellä kunnossa ja vastasi päivälleen viikkoja. Me ei tälläkään kertaa osallistuttu seulaan, mutta kätilö kysyikin ennen tutkimuksen aloitusta, haluammeko kuitenkin kuulla niskaturvotuksen ja haluammeko, että pelkään turvotuslukemaan perustuvaan seulaan. En ehtinyt siinä miettiä kovin tarkkaan, vaan pyysin vaan saada tietää turvotuksen ja kysyin nykyisiä raja-arvoja. Ne ovat kuulemma alemmat seulottaessa pelkän turvotuksen perusteella ja kätilö näytti turvotus/sikiön pituus taulukkoja. Koko tämä keskustelu viritti mut aika hermostuneeseen mielentilaan juuri ennen tutkimusta ja sanoin vaan, että seulotaan niskaturvotuksella ja mietitään sitten jos on mietittävää. Onneksi ei ollut ja kaikki oli hyvin. Kerron tämän vaan, koska se oli niin yllättävää. Viimeksi tosiaan turvotuksista ei puhuttu etukäteen mitään ja kätilö mainitsi vaan sen lukeman.

Olen nyt päättänyt nauttia ja iloita täysiä tästä raskaudesta ja kohta varmaan myös kertoa yleisesti siitä. Vaikka koskaan ei olekaan pomminvarmat viikot, mutta elämähän on sellaista muutenkin.

Hyvää viikonloppua kaikille!!!
 
Onnea Adalle ultrakuulumisista!! Hienoa, että kaikki oli hyvin :) !

Tervetuloa vain kvartti kaveriksi kolmatta odottelemaan :D. Ihana tunne tämä on vieläki :D.

Eipä nuo sykkeet kuulosta kyllä sitten paikkansa pitävän. Ilmeisesti tuo on joitain samantyyppisiä uskomuksia kuin vatsan muoto jne.
Vatsa on muuten nyt kolmannen aikana kasvanu aivan hurjaa kyytiä! Alusta asti ne turvotukset toi semmosen pikku mahan, mutta nopeesti se alko kasvamaan oikeastikki. Saa nähdä minkälainen valas sitä sitten on heinäkuun helteillä!

Kävin ennen tätä raskautta magneetissa tuon selän kanssa ja ilmeisesti ainakin kaksi pullistumaa sielä oli. Ortopedille on nyt aika ensi kuussa ja sieltäpä sitten saa kuulla mitä tehdään vai tehdäänkö mitään. Ainakaan nyt raskauden aikana tuskin mihinkään isompaan aletaan ja vaikka alettaiskin niin mie en suostu kyllä. Työterveyshuollon kautta kuulemma olisi mahdollista fysioterapiaa saada kunhan nyt tuo lääkärin aika on käytynä. Tukivyötä aion kanssa kysellä, jos sen kanssa pärjäis sitten vähän pidemmälle.

Mutta nyt päikkäreille :)..

Nanna 17+0 (mihin tämä aika menee???)
 
Ada, hienoa että kaikki oli hyvin ultrassa. Olipa outoa, että siellä ruvettiin niskaturvotusasiasta keskustelemaan, jos olette päättäneet olla osallistumatta seulontaan. Varmaan aika hämmentävä tilanne. En ole kuullutkaan, että jotain tuollaisia taulukoita on olemassa. Mullekin tosin kätilö sanoi sillon alkuraskauden ultrassa, että hän voi katsoa sen turvotuksen kuitenkin, vaikkei veriseulaa otettu. Mutta ei siihen sen enempää kantaa otettu kuin että ihan normaalilta näytti.

Hazel, hyvältä kuulostaa pienen tytön alkutaival =)

Nanna, auts. Pullistumista ei ole kokemusta, mutta ei varmasti ne mukavia ole varsinkaan, kun raskaudet muutenkin rasittaa selkää ihan riittävästi. Toivottavasti ei nyt kovin kamalia särkyjä tulisi. Ja onpa se aika mennyt kuin siivillä taas, kun sun raskautta seuraa! Oma ei tunnu etenevän ollenkaan yhtä kovaa tahtia. Mikä ihme siinä oikein on?!

Sasha, kiitos vinkeistä. Tuonne maaliskuisten pinoon joku yksittäinen kysymys hukkuukin saman tien...Muistelin vaan, että siellä joku kertoili, mistä oli liinoja hommannut. Muutkin, jos olette ostaneet sellaisia ohuita harsoliinoja jostain, niin otan vinkkejä vastaan. En tiedä oikeen, viitsinkö turvautua kangaskaupan kankaisiin. Ne pitäis varmaan sitten leikellä ja ommella sopivan kokosiksi, enkä ole kovin innokas käsityöihminen. Onkohan ne kestovaippakaupoissa myytävät sitten aina tuota ohuempaa mallia? Kun tosiaan ainakin äitiyspakkauksessa tuli taas vaan sellasia turhan paksuja liinoja neljä kappaletta.

Käsitöitä sen verran suunnittelen kuitenkin pian alkavalle äitiyslomalle, että ostin verhokangasta. Ajatteli uusia olohuoneen verhot pitkästä aikaa. En tosiaan ole mikään innokas ompelukoneen käyttäjä, mutta välillä jotain pientä helppoa tulee tehtyä. Enköhän siis verhot saa aikaan tässä pesänrakennushormoonien jyllätessä;)
 
Novelle, tämän pitäisi ainakin olla sitä ohuempaa laatua: Harsokangas, vaippaharso / valkaisematon - Kestovaippakauppa.com Vissiin on sitä samaa, jota on äippäpakkauksessa. Ja sitten ihan lastentarvikeliikkeissä on niitä Pikku Piian harsopakkauksia (5 kpl?) ja ne on ihan perinteisiä sideharsoliinoja. Joskus oon marketeissa nähnyt niitä. NameItin liikkeessä näin kanssa jotain värillisiä pukluliinoja. Lycka till verhojen ompeluihin :) Mulla on kastemekon tekeminen seuraavana agendalistalla. Huhhuh...

Nanna, tosi ikävää, että löytyi kaksi pullistumaa. Toivottavasti tukivyö auttaa!

Adalle onnea ultrakuulumisista! Jotenkin tuntuu, että kun on tehnyt "väärän" päätöksen hoitohenkilökunnan mielestä niin saa aikamoisen saarnan siitä hyvästä...

Pikkuhiljaa tässä alkaa tuntua kaikenlaisia tuntemuksia, että tuskin tuo vauveli mahassa viihtyy koko loppuelämäänsä :) Supistuksia ei kylläkään ole liiemmälti, mutta hyvä niin vielä tässä vaiheessa. Tänään olisi 35+5 ja lääkärineuvola on torstaina. Sitten tietääkin vähän enemmän. Vauvapyykkiä olen pessyt, mutta edelleen on kaikki tekemättä.

Esikoinen on taas sairaana ja hengitys on jälleen kerran raskasta. Otettiin astmapiippu taas esille :( Tosi tylsää, kun joutuu semmoista käyttämään. Toivottavasti ei koko loppuikäänsä :|
 

Uusimmat

Yhteistyössä