Kokemuksia koiran hoitolassa olosta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Te kenellä koira ollut joskus koirahoitolassa kertokaapa kokemuksia.
Montako yötä koira hoitolassa oli, miten vaikutti siellä viihtyneen, oliko jälkeenpäin koiran käytöksessä havaittavissa jotain negatiivisia muutoksia/ongelmia?
Veisitkö uudelleen hoitolaan jos olisi tarve?
 
Meillä on pari koiraa ollut hoitoloissa :) ei ole ollut valittamista. Ilolla ovat lähteneet pois ja ovat nukkuneet todella paljon kotiin päästyä. Hyvillä mielin olen vienyt koirat hoitoon. Ovat olleet 1-10pvä hoidossa
 
Meillä oli kerran koirat 2 yötä eräässä etelä-pohjanmaalla sijaitsevassa hoitolassa. Toiste en vie. Voin sähköpostilla antaa lisätiedot hoitolasta, jos joku haluaa. Nimittäin luvattiin maat ja kuut taivaalta, luvattiin ulkoiluttaa useasti päivässä jne. No, koirat ensinnäkin joutuivat eri häkkeihin, vaikka olivat ikänsä olleet yhdessä. Yritin saada niitä samaan häkkiin, mutta kuulemma liian suuri riski heille. No, karsinoissa oli ulkotarha, pieni sellainen. Mutta eivät sitten olleet pitäneet ollenkaan sitä luukkua ulos auki, ettei sisätilat mene liian kylmiksi. Ja Esim. noutopäivänä eivät olleet sitten lenkittäneet ollenkaan. Eli koirat olivat olleet kusematta ja paskantamatta 22 h, kun menin hakemaan ne. Edellispäivänä olivat päässeet kerran 10 min pikalenkille ja kahdesti 5 minuutiksi tarhaan. Että melkoista eläinrääkkäystä. Ja kolmesta koirasta vielä maksoin, yhteensä meni pitkälti toistasataa.
 
Itse joudun pakosti viemään joululomamme ajaksi. Se on vaihtoehdoista vähiten paha, koirien kannalta katsottuna.
Tää koirahoitola, mihin nää olis menossa, on sellainen, missä saavat olla samassa tilassa. Saavat ulkoilua ja hyvää hoitoa.
Kaverin koirat ovat menossa alkuviikosta sinne ja sittenpä kuulen että mitenkä on. Toisen kaverin koirat olivat kesällä siellä ja hän ainakin suositteli lämmöllä sitä paikkaa. :)
 

Yhteistyössä