Kirkosta eroamin kiihtyy taas

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Eilen kirkosta erosi yli 600. Tänään näytää tahti vielä paranevan.
Vuoden 2020 alussa 68,6 % suomalaisista kuuluu evankelis-luterilaiseen kirkkoon. Jäsenmäärä on viime vuosina ollut laskeva. Vielä 1980-luvulla yli 90 % suomalaisista oli luterilaisen kirkon jäsen.
Toisaalta kirkko, uskonto ja hengellisyys kiinnostavat suomalaisia, ja myös kirkon jäseneksi liitytään tasaiseen tahtiin. Vuonna 2019 kirkkoon liittyi lähes 16 200 suomalaista. Kirkon tekemää työtä arvostetaan, ja myös perhetapahtumat pitävät yllä yhteyttä kirkkoon.
Kasteessa kirkon jäsenyyden vuonna 2019 sai noin 28 400 alle 1-vuotiaasta.
Jos mietit kirkkoon liittymistä, saat lisätietoa liitykirkkoon.fi.

Sulla on pitkä matka tossa sun katkerassa taistelussa.
 
Kun en saanut vastausta tuohon kysymykseeni, että mitä nämä eroakirkostapistefi-tyypit oikeastaan hakevat, niin vedän johtopäätökseni itse.

He haluavat syrjäyttää kristillisen uskonnon muslimien alle, sillä tahti ei ole vähentynyt maahanmuuton seurauksena. Islam on vahva uskonto ja se tulee syrjäyttämään kristinuskon, mikäli nämä pellet saavat kirkon asemaa horjumaan.
Uutisista näkee senkin, miten niin monet ateistit ryhtyvät yhtäkkiä ääri-islamisteiksi.
 

Similar threads

V
Viestiä
30
Luettu
1K
Aihe vapaa
vierailija
V
V
Viestiä
42
Luettu
2K
Aihe vapaa
vierailija
V
V
Viestiä
78
Luettu
4K
Aihe vapaa
vierailija
V

Yhteistyössä