Olen äärimäisen välinpitämätön uskonasioissa. Olen uskoton kirkolle. Jo lapsena koulussa oli ristiriitainen olo, kun yhtäällä opittiin ihmisen kehityskaarta ja toisaalla aivan päinvastaista ihmisen syntymää. Uskoako sitten mihin? Siellä opittiin sitten vaan asian menevän niin sen tunnin mitä asia oli esillä. Mieli vähitellen alkoi hyväksymään sen järkevimmän ja loogisimman asian ja uskoa ihmisenkin kehittyneen vähitellen nykyiseksi. Muu oli kuin satua ja tarinoita.
Olenhan kirkossa käynyt kun on häitä ja muuta. Nuorena rippikoulu, joka pakotti kirkossa käymiseen. Rukoilin ja rukoilen edelleenkin kun siihen siunaustilaisuudessa ym:ssa käsketään. Mutta se ei ole sisältöön paneutunutta, siinä ei ole ajatus mukana, vaan vilkuilua sivulle ja tilaisuuden loppua odotellen.
Joskus on semmoinen olo, yksinäinen ja painajaismainen, kuin hätä. Silloin tulee mieleen koulussa opittu ohje, että rukoile hädässä. Kyllä silloin joku rukous on mennyt ja hetken on tunne vapautunut, mutta ei siitä asiat ole parantuneet.
Olisi ihanaa jos joku valta olisi, joka ihan konkreettisesti pystyy apuun vastaamaan.