Hei,
ja kiitokset teille kaikille vastanneille. Monia eri variaatioita tuli. Vain mieheni tietää, mikä on koko totuus.
Sen verran voin itsestäni kertoa, etten todellakaan ole mikään pirttihirmu. Kysykää vaikka keneltä minut tuntevalta. Ja uskallan väittää, että jopa tuo lähtijä on samaa mieltä. En väitä, etten olisi osallisena eroon johtaneihin syihin. Toki ymmärrän, että avioliitto on kahden kauppa. Ja minä TIEDÄN, ettei syy ole toinen nainen tai toinen v...u.
Sen verran yllättävä oli tämä lähtö, ettei edes mieheni bestis tiennyt asiasta mitään etukäteen eikä hän edes ollut tietoinen, että meillä menisi huonosti tai olisi ongelmia. Itse olen tässä miettinyt, että olisiko kuitenkin vuosien aikana kertyneet pienet ärtymykset (joista ei saanut aikanaan sanottua) kasaantuneet isoksi palloksi ja kuppi meni kerta kaikkiaan nurin. Tai ehkä hänelle kävi, kuten Saija kertoi tuossa edellä miehellensä käyneen.
Silti en oikein ymmärrä tätä käytöstä. Etukäteen en olisi uskonut, että hän toimii näin. Mutta ehkäpä hänelläkin on vaikeaa ja sen vuoksi on helpompi tässä vaiheessa olla pitämättä mitään yhteyttä minuun. Ja ehkä hän ei oikein itsekään tiedosta, mikä mättää. Heaven only knows.