Kaukokummius

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tuleva kummitäti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

tuleva kummitäti

Vieras
Meitä pyydettiin miehen kanssa kummeiksi. Välimatkaa tosin on 700 km eli nähdään tätä kummilasta luultavasti aika harvoin. Ristiäisiinkään ei päästä. En kuitenkaan haluaisi olla vain nimellinen kummi. Onko muita vastaavassa tilanteessa olevia? Muistatteko kummilasta muutenkin kuin syntymäpäivänä ja jouluna?
 
Siskoni on molempien lapsien kummi.Hän asuu Australiassa. muistaa aina synttäreillä ja soittelee noin kerran kuussa.Käytetään toki myös meseä/skypeä lähes viikottain,jolloin voi lasten kanssa jutella kameran välityksellä.
 
Voisi olla hyvä tarkistaa jostakin sellainen fakta, että mitä kummeuteen kuuluu (siis kirkon mielestä) eli että mitkä velvoitteet voi jäädä suorittamatta jos matka on liian pitkä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja kummeuden pohjimmainen merkitys:
Voisi olla hyvä tarkistaa jostakin sellainen fakta, että mitä kummeuteen kuuluu (siis kirkon mielestä) eli että mitkä velvoitteet voi jäädä suorittamatta jos matka on liian pitkä.

Mulla on ennestään kaksi kummilasta (yksi yhteinen) enkä kauheasti heidän kristilliseen opetukseen ole osallistunut. Lähellä oleville kummilapsille haluan ennemmin olla tukena muuten elämän varrella.
 

Yhteistyössä