26.3.2008 11:02
Saksalaisen eläintarhan Knut-jääkarhusta on kasvanut itsekeskeinen tyranni.
Näin siinä sitten kävi: Berliinin eläintarhan lemmikkilapsesta Knutista on kasvanut huomionkipeä tyranni. Mihin katosikaan se herttainen, pieni karvapallo, jota koko maailma vielä viime vuonna ihaili? Nyt tilalla on äkäinen nuori herra, joka vaatii kaiken ja kaikkien huomion.
- Knutista on tullut julkisuuden kipeä psykopaatti, jääkarhun hoitaja harmittelee.
Eläintenhoitajan mukaan eläintarhan julkkis vaatii pakkomielteisesti yleisön katseet ja ihailun. Jopa siinä määrin, että saa raivoisia kohtauksia, mikäli vierailijat kääntävät sille selkänsä. Knutin vaikea luonne on ärsyttänyt eläintarhan henkilökunnan jo siihen pisteeseen, että sen toivotaan katoavan maisemista mitä pikimmin.
Knutia pennusta lähtien hoitanut henkilökunta ei suosittele jääkarhun uudeksi kodiksi turistimassoja vetäviä eläintarhoja.
- Eläin on koukussa ihmisiltä saamaansa ihailuun, ja tilanne on muuttunut sairaalloiseksi, hoitaja manailee.
Taannoin eläintarha joutui sulkemaan ovensa huoltotöiden vuoksi. Siitäkös Knut pillastui! Se ulvoi, ärjyi ja uikutti, kunnes hoitajat tulivat rauhoittelemaan itsekeskeistä hoidokkiaan. Vaikka eläintarhan työntekijät ovat tyystin kyllästyneitä Knutin kiukutteluun, sitä ei sentään lopeteta. Raha nimittäin ratkaisee: jääkarhu on syntymästään lähtien ollut tarhan vetonaula: se on tuonut kassaan yli seitsemän miljoonaa euroa!
Emo hylkäsi joulukuussa 2006 Knutin pian sen syntymän jälkeen. Onneton karhunpentu sai välittömästi koko maailman sympatiat puolelleen.
seiska