Kasvain rinnassa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Venla
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

Venla

Vieras
Onko täällä ketään keltä olisi löytynyt kasvain/kasvaimia rinnoista?
Oliko kasvain hyvän- vai pahanlaatuinen? Jos hyvänlaatuinen niin leikkautitko kasvaimen pois? Kauanko kesti saada vastaus ohut-/paksuneulanäytteestä?
Minkä ikäisenä kasvaimet on löydetty?

Mitä tahansa saa kertoa.. Itseltäni löydettiin juuri kasvaimia rinnoista, vertaistukea siis olen hakemassa

-Kiitos
 
Itse löysin sattumalta kivikovan kyhmyn oikeasta rinnastani nännin alta kun olin 17 vuotias. Kyhmy oli niin kookas (vajaa golfpallo) etten voi ymmärtää miten en aiemmin ollut sitä huomannut, tai silloinen poikaystäväni..
Soitin terveyskeskukseen, johon sain ajan heti. Lääkäri tutki rinnan ja soitti keskussairaalaan, josta minut pyydettiin paikalle samantien. Kyhmy leikattiin paikallispuudutuksessa ja todettiin tutkimuksissa hyvänlaatuiseksi sidekudoskasvaimeksi.

Sen jälkeen olen rinnat tutkinut säännöllisesti mutta onneksi mitään ei ole löytynyt, eikä arpi ole vaikuttanut mihinkään milläänlailla. Myös imetys onnistuu.

Tsemppiä sulle!
 

Yhteistyössä