KÄSITYÖIHMISET!! Konehuovutuksesta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja täh?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

täh?

Vieras
Millä puikkokoolla tehdään lapaset? Esim. Huopasesta. Jos löytys ohjetta, niin kiva ois. En meinaan oikein löytäny googlettamalla.

P.S. Muitakin kivoja alottelijan huovutusohjeita saa laittaa. :)
 
Sanoisin, että vähintään 7, mutta mielellään isommat, koska koneessa työ huopuu tosi tiukkaan.
Tein joskus Huopasesta villavaippahousut 7 puikoilla ja huovutin koneessa. Tuli niin tiukkaa huopaa, että housut seisoivat pöydällä :D
 
En nyt muista mikä puikkokoko, suhteellisen suuri oli. Vyyhti on jossain tuolla ehkä vielä, sen sisäpuolella kun on niiden lapasten ohje. Pari kerää tarttee lapasiin huopasta, jos oikein muistan.

Teet nyt sitten mitä vain konehuovuttamalla, neuvon tekemään ehdottomasti koetilkun ensin. Joka langalla (eri merkkiset huopuvat villat huopuu eri tavalla) ja melkein väreittäinkin, sillä sekin vaikuttaa yllättävästi. Ja pesemään sen tietyllä ohjelmalla ja tietyllä linkousnopeudella (kirjoittaisin nämä jopa ylös), sillä aina ei ihan mee huovutus joka koneella niin kuin ohjeessa menee. Joskus kutistuu liikaa, joskus reilusti liian vähän ja jää väljäksi lapaset tsm.

Muutenhan konehuovuttaa voi vaikka laukun tai pitsiliinan (ohjeet löytyi ainakin Novitan sivuilta) tai tossut (netissä ilmestyvässä Ulla-neuleessa oli jossain ohje). Palloja tai mitä nyt mielikuvitus antaa myöden. Villahan kelpaa jopa pannunalustaksi/patalapuksikin.
 
Kiitokset vastauksista!
Mullahan on sitä lankaa valmiina, mutta ne on jostain saatu ja vyötteitä ei ole tallella. Näyttää Huopaselta. Ajattelin tuhlata ne ns koe-erään, kun en mitään muutakaan osaa arvata niistä tehdä.
 
http://plaza.fi/ellit/kasityot/neuleohjeet/naiset/huovutetut-raidalliset-tossut tossa on yhdet huovutetut tosukat... joskin lanka erimerkkistä... itse aattelin noita koittaa väkertää päiväunien aikana...
 
Kiitti linkeistä! :)
Nuo linkin lapaset voisin tehdä ja novitalta sitten myöhemmin nämä tossut http://www.novita.fi/cms.php?cms_cname=neulemallisivu&nlm_id=92771
Täytyy pitää peukkuja että onnistuvat! :)
 

Yhteistyössä