Kannattaako myydä asunto nyt?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Karre
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Karre

Uusi jäsen
08.04.2011
1
0
1
Eli omistamme tilavan kaksion jossa on erillinen keittiö ja lasitettu etelä parveke (ensiasunto). Meillä on myös pieni taapero joka tarvitsee oman huoneen. Aluperin olimme suunnitelleet asuvamme tässä asunnossa ne vaaditut kaksi vuotta jotta ei tarvitsisi maksaa myyntivoittoveroa. Lisäksi taloyhtiössä alkaa putkiremontti joko tämän vuoden lopussa tai ensi vuoden alussa. Asunnon ostovaiheessa päätimme kestää putkiremontin ja asua sen ajan mieheni vanhempien luona (heillä on iso rivitalo).

Nyt kuitenkin haluamme ostaa heti isomman kolmion vielä kun hinnat ovat suht koht alhaalla. Meillä on myös kiikarissa kaksi oikein hyvää ehdokasta ihan tässä meidän lähettyvillä. Toki joutuisimme maksamaan myyntivoittoveron jos myymme tämän ennen kuin tässä tulee asuttua kaksi vuotta MUTTA laskimme että jos pyydämme tästä x:n verran niin ei sitä myyntivoittoveroa niin paljon lähde pois etteikö tästä asunnosta voisi jo nyt luopua. Tämän lisäksi haaveilemme toisesta lapsesta ja haluaisimme kovasti minun raskautuvan jo tämän vuoden puolella jotta sisaruksille ei tulisi isoa ikäeroa. En siis tiedä miten jaksaisin putkiremontin jos meillä olisi taapero ja vastasyntynyt. Saattaisi olla hermot kireällä jonkin aikaa :)

Kysymys kuuluukin että myisittekö ensiasunnon jo nyt ja ostaisitte sen ihanan helmen johon mahtuisi isompikin perhe asumaan vai jäisittekö asumaan ensiasuntoon ja kestäisitte putkiremontin ja myisitte asunnon vasta sen jälkeen?

Me olemme mieheni kanssa kutakuinkin samaa mieltä siitä että myymme tämän nyt jo pois mutta mitään ei ole päätetty vielä.

Onko muuten muilla ollut samanlaista tilannetta? Olisi todella kiva kuulla kokemuksistanne? :)

ap
 
Moikka. Itse suosittelen myymään, mutta voi olla hieman hankalaa sillä lähes kukaan ei halua asuntoa jossa on putkiremontti alkamassa. Lisäksi putkiremontti on aivan törkeen kallis, meidän pieneen yksiöön 28.5 neliöö maksoi 20 000 :O aika hurjaa. Tosin myyminen putkiremontin jälkeenkin saattaa olla hankalaa, koska joko on rahoitusvastiketta tai asunnon hintaan tulee se parikymmentätuhatta lisää.. laittaisin myyntiin nyt, enkä ainakaan pyytäisi mitään järjettömiä voittoja. :)
 

Yhteistyössä