kaipailisin värikkään kinkkupiirakan tai kasvispiirakan ohjetta joka tehdään pellille

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ikiliikku
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
I

ikiliikku

Vieras
löytyiskö keltään? siis jotain sellaista johon tulee kinkkua ja värinä vähän paprikaa,purjoa ja persiljaa.kiitän etukäteen jos joltain löytyy ohje 8=)

tai sit sellaista johon ei tuu lihaa eikä kinkkua tms.
 
Juusto-kasvispiirakka (uunipannullinen)

Pohja:
2 dl vettä
25 g hiivaa
1/2 tl suolaa
50 g Valio Meijerivoita sulatettuna
5 dl vehnäjauhoja

Täyte:
1 iso sipuli
2 porkkanaa
pala selleriä
3 eriväristä paprikaa
2 rkl Valio meijerivoita
1 pkt Koskenlaskija Viherpippuri -sulatejuustoa
2 munaa
1 tl suolaa
2 valkosipulinkynttä
1 dl hienonnettua persiljaa

Liuota hiiva kädenlämpöiseen veteen. Lisää muut ainekset ja vaivaa kimmoisaksi. Kohota. Kauli taikina uunipannun kokoiseksi ja nosta leivinpaperin päälle uunipannuun. Kohota. Suikaloi kasvikset ja hauduta voissa puolipehmeiksi. Ota pannu levyltä. Lisää kuutioitu juusto ja muut aineet. Levitä pohjalle. Paista 250°C:ssa 15-20 min.
 
Itse tein herkullisen kasvispiirakan kaupan lehtitaikinasta ja täyteeksi laittelin näitä

- 1 pieni kesäkurpitsa paloina
- 1 peruna paloina
- 1 porkkana pienen pieninä kuutioina
- 1 sipuli aivan pienenä silppuna
- persiljasilppua

Näitä keitelin vedessä keskenään kunnes olivat kaikki pehmeitä (ei persilja). Erotin porkkanakuutiot pois. Kaadoin veden pois ja laitoin lautaselle kesäkurpitsat, perunat ja sipulit ja muusasin karkeasti haarukalla. Lisäsin porkkanakuutiot. Kun kasvismössö oli viileää, lisäsin sen piirakkavuokaan levitetyn lehtitaikunan päälle. Sekoitin kulhossa 3 kananmunaa, lisäsin siihen persiljasilppua, 2 rkl maitoa/kermaa, vähän juustoraastetta ja suolaa & pippuria. Tarkista mausteiden maku. Kaadoin seoksen piirakan päälle ja uuniin n. 30 min 175 astetta. Herkullista!
 

Similar threads

Y
Viestiä
4
Luettu
3K
Aihe vapaa
vierailija
V

Yhteistyössä