Kahdenkeskeinen aika

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja rimppis
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

rimppis

Jäsen
17.12.2004
122
0
16
Tuli mieleen tuosta kiire aloituksesta.

Havahduimme mieheni kanssa muistelemaan milloin viimeksi olemme olleet kahdestaan jossain. Tai ylipäätään, milloin olemme tehneet jotain yhdessä ilman lapsia. Ei ihan heti tullut mieleen.

Iltaisin kun lapset ovat menneet nukkumaan on kaavaksi tullut se, että toinen katsoo telkkaria ja toinen on tietokoneella.

Nyt päätimme, että joka keskiviikko lasten mentyä nukkumaan vietämme yhteistä aikaa. Tietokonetta ja telkkaria ei avata. Vuorotellen päätetään mitä tehdään. Minä sain aloittaa. Ensi viikon keskiviikkona meillä sammutetaan valot ja sytytetään paljon kynttilöitä ja tehdään jalkahieronta puolin jos toisinkin.

Saa nähdä kuinka onnistuu, kun tuo kuopus on huono nukkumaan mutta yritetään kuitenkin. Yritetään tehdä keskiviikko illoista sellaisisa, joita kumpikin odottaa. :xmas:
 
hyvältä idealta kuulostaa...etenkin tuo ensimmäinen tuleva yhteinen ilta :)

meillä vähän samaa vikaa että toinen katsoo telkkua ja toinen tietokoneella, mut meillä on ollut myös tapana n. kerta viikkoon saunoa ihan kaksistaan ja "höpötellä" kaikenlaista eli tää saunomien tapahtuu sen jälkeen kun lapset jo nukkuu =)
 
Meillä on aina lauantai-iltaisin treffit, jollei ole kyläilyjä. Jos ollaan niin väsyneitä ettei jakseta virittäytyä hupputunnelmiin niin sitten valitaan yhdessä leffa ja katotaan se kun lapset on menneet on nukkumaan. Pääasia että tehdään yhdessä.

Jos joskus saadaan lapset hoitoon niin yleensä joudutaan hoitamaan kaikenlaisia asioita, milloin siivotaan kellaria tai maalataan kattoa, vaikka on sekin joskus ihan kivaa tehdä käytännön hommia kaksistaan. Olisipa enemmän aikaa tosi romantiikalle!
 
Meillä joka la ilta kun lapset on nukkumassa, katsotaan leffa kera herkkujen.

Sillontällön otetaan hoitotäti ja "karataan" leffaan tai muuten viihteelle =)

14.11 ollaan menossa Pakkahuoneelle katsomaan Uriah Heeppia :heart:
 
Meillä kun ei paljon hoitoapuja ole, niin olemme keksineet kahdenkeskistä tekemistä ihan kotosalla. Meillä on sellainen bravuuri, jota kyllä täten muillekin suosittelen. Eli telkun ääressä toinen istuu sohvalla ja toinen lattialla toisen edessä. Se joka on sohvalla saa jalkahieronnan ja se joka istuu lattialla saa hartia-päähieronnan. Ja sit paikkojen vaihto. Hierontaöljy on kätten ulottuvilla aina, joten aika usein tulee harrastettua. Ihan uus yhteinen juttu meillä on "pikku kepponen" mikä tapahtuu pikkukakkosen aikaan makuuhuoneessa peiton alla, lapset tuijottaa felixiä ja kumppaneita ;)

Usein vuokrataan leffaa, mies laittaa jotain ihania voileipiä, juopastaan lasilliset viiniä tms. Joka ilta oikeastaan ollaan kahdestaan eli meillä ei ole näitä tv/tietokone-vuoroja. Mulla alkuilta menee koneella kylläkin, kun lapset nukahtaa tähän naputukseen (kuten oon varmaan jo kyllästymiseen asti täällä toistanu B) ), mut siirryn sit miehen luo sohvalle =)

Kyllä yhteinen aika on tosi tärkeää, sitä ei sovi unohtaa! =)
 
Voisin miltei kysyä, jotta mitä se on?? Eli meillä mies kolmivuorotyössä, sitten rakentaa varastoa takapihalle ja käyttää liki kaiken liikenevän ajan siihen. Jollei rakenna mitään, niin ainakin on ajatuksissaan niin rakentamassa tai mies on niin väsynyt, että mistään sen suuremman suunnittelusta ei tule mitään.
Molemmat myönnämme, että yhteisen ajan olemattomuus on iso miinus, mutta kumpikin myös ymmärtää, että aina tilanne ei ole näin huono.
Eli paremman tulevaisuuden toivossa tässä eletään. Nyt on vain tällainen vaihe menossa!
 
Minä tuossa just ehdotin "pikkukepposta", kun lapset telkun ääressä, mutta miehelle tehty tänään ruokatorven tähystys. Makaa nyt henkitoreissaan eikä innostunut yhtään. Taitaa olla milteipä ensimmäinen kerta kun mut torjutaan, mutta aika hyvä syy on =)
 
Ai mikä aika?? :laugh: Ei viime aikoina. Aamulla kun herään on jo isommat lapset virkkuina ja illalla hännänhuippu (3kk) katselee meitin kanssa telkkua myöhäisuutisiin saakka.
 
Meidän pitää sitä kahdenkeskeistä aikaa kyllä järkätä varta vasten eli ne pidemmät hetket on harvassa. Silti pyritään hemmottelemaan toisiamme ja lähdetään muutaman kerran vuodessa vaikka risteilylle tai vietetään hotelliyö. Ihanaa aikaa on myös viikonloput, kun lapset on mummulassa, mutta ei sekään ole mitään kuukausittaista herkkua. Meistä ei myöskään olisi siihen, että päätetään pitää jotain iltoja kerran tai pari viikossa - kuviot ja arki on sen verran hektistä ja niitä pakollisia askareita tulee aina yllättäenkin. Mutta hyvin meidän suhde toimii joka tasolla - myös siellä peräkammarissa. =)
 
joo,
ollaan taas oltu illat kahestaan tää viikko....
Mitä tehdään?

Katotaan telkkaria.Toinen nojatuolissaan ja minä kiikkustuolissa.
SIt ku alkaa väsyttää ni jatkuu sama homma makuuhuoneen puolella.... (meillä on yöpöytä sankyjen välissä) :laugh: :laugh:

siinä meiänm kaksistaan oleminanen...

Ja joo.Kumpikaan ei puhu mitään :attn:
 
En suuresti kaipaa kaksin oloa, mutta ihan sillai pienemmissä määrin kylläkin. en kaipaa hotelliöitä tai kahden hengen matkoja, mutta se että ihan vaa nhuomiois toisen useammin ja juteltais kaksistaan ois herkkua. Ettei ihan joka ilta oltais niin rättipoikkiväsyneitä kun vauva nukahtaa....
Ettei iha njoka hetki olis 4-vuotias lörpöttämässä meidän välissä.....
 
Ihania juttuja noi Rimppiksen ja Footballers Wife:n ideat! Meillä oli jokin aika sitten kerran kuussa lapset hoidossa ja meillä ilta aikaa. Sittemmin se jäi ikävä kyllä. Nyt kaipailisin kovasti kahdenkeskeistä aikaa, mutta vaavelin tissiriippuvuuden vuoksi ei kovinkaan mahdollista.
No nyt näpyttelemme vierekkäin eri koneilla ja lapset nukkuu.... :laugh: Jotain muutakin ehkä vois tehdä,,,,, :/
Minä olen kovasti puolisosta "riippuvainen". Halaisin tehdä kaikkea aina yhdessä, laittaa ruokaa, käydä kaupassa, tehdä pihahommia ym. Arki vaan sellaista, että paremmin ennättää kun kumpikin taplaa tahollaan tarkoittaen toinen kauppaan, toinen tekee ruokaa,,
Ja taas tuo vauva heräs....

Aamun jatkot...
Parisuhteen pirstykseksi kyllä kahdenkeskinen aika ja yhdessäolo on hirmu tärkeää. Sen ei tosiaan tarvitse olla kovin kummoista, vaikka vaan vierekkäin oloa ja jutustelua. Virtaa se antaa kuitenkin eteenpäin. Spesiali-jutskat kuten elokuvissa käynti, ruokailu tms ovat sitten sitä harvinaista extraa, joista voisi nauttia vaikka...hmmmmm...kerran kuussa!<br><br>
 

Yhteistyössä