Jotkut köyhät on laiskureita ja huonoja taloudenpitäjiä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vähä riittää pitkälle
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vähä riittää pitkälle

Vieras
Monikohan suomalainen "köyhä" on köyhä vaan sen takia, ettei osaa taloudenpitoa. Tuli mieleen tuosta "miten selvitä 0 eurolla tiistaihin"-ketjusta.

Tunnen ihmisiä, joilla on hyvät tulot, mutta silti aina talous miinuksella. Raha käytetään ihan vääriiin paikkoihin ja sitten eletään näkkärillä loppukuu. Toinen tapauslaji on laiskat ihmiset, jotka ei yksinkertaisesti viitsi tehdä mitään tilanteensa parantamiseksi. Aina on jotain syitä, ettei voi esim. mennä töihin. Niin hyvää työpaikkaa tuskin löytyisikään, mikä näille laiskureille kelpaa.

EN yritä väittää, että kaikki tiukilla elävät olisivat edellisen kaltaisia, mutta uskon, että näitäkin on paljon.
 
Mua on välillä meinannu hymyilyttää kun hyvässä palkkatyössä käyvät kaverit on pyydelleet multa, joka elin opintotuella lainaan rahaa kun omat on loppuneet kesken :D
Tosin ainakin yksi tällainen kaveri on ihan rehellisesti itsekin sanonut että palkkapäivä kun tulee niin ukkonsa kaa käyvät surutta ulkona syömässä ja baarissa ja hän käy shoppailemassa ja siihen ne rahat sitten meneekin.
 
elämästä nautiskelua. Sitä se meillä on ja rahat on loppu puolen kuun aikoihin :D. Alkukuusta käytiin risteilyllä ja sit oli pari kekkerit. ja loma ja kaikkee. kaks viikkoo ja kaikki rahat on jo tuhlattu. :D nyt taas kaivellaan pakastinta ja paistellaan kananmunia yms.
 

Yhteistyössä