J
jemi
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja Ford Prefect:Alkuperäinen kirjoittaja jemi:Alkuperäinen kirjoittaja Ford Prefect:Alkuperäinen kirjoittaja jemi:Ei se ihmisestä tyhmää tee että säilyttää insuliineja jääkaapissa!!!
Olisko sulla jotain kysyttävää joka on jääny epäselväksi? On nimittäin erittäin tärkeää ymmärtää diabeteksen hoito, koska hoitamattomana se aiheuttaa monia lisäsairauksia.
Ei oikeestaan, kiitos vaan.
Ellei sulla ole jotain hyvää keinoa takataskussa, kuinka PAKOTTAA 3v syömään aamulla 40g hiilarii, ETTEI sokerit tipu hoidossa 3-2.5 JOKA kerta. :headwall: :ashamed: :wave:
Kun se ei syö. Aina. :xmas:
Joo se on lapsilla hankala tuo diabetes kun ei niistä aina tiiä mitä ne syö ja millon ne suostuu syömään. Heräsi kysymys MIKSI aamulla TÄYTYY syödä 40g hiilareita?
Miten mä sen selitän...
Jos saa aamulla 6 protaa ja 2 atraa, niin ne paukuttaa ruoka-aikaan niin, että mahassa sais olla jo valmiiks jotain.
Ja sitte taas ruualla se syö niin, että vähemmällä iskalla nousee sokerit iltapäivällä ihan liikaa.
Siis toi hoitoon meno ja SINNE syöminen on ongelmallista, kotona kerkee kyllä syödä ennen ruokaa kyllä tarpeeks.
Ehkä pitäis kysyy antaisko ne hoidossa toisen aamupalan...
Tai lykätä autossa jotain.
No joo.![]()
Onko hoitoaamuina pakko pistää actrapidia ollenkaan? Actrapidihan on lyhytvaikutteinen ateriainsuliini ja se pistetään syötyjen hiilihydraattien mukaan. Ja jos tenava ei suostu syömään juuri mitään niin silloinhan ei actrapidiakään tarvitse pistää. Lounaallehan voi pistää sitten enemmän actrapidia (verensokerin korjaus + mitä tenava syö).