Lenaki, kavin jo ostamassa tuon laakkeen, ja ohjeistuksessa lukee jotakuinkin niin, etta kaytetaan suolisto-oireiden/ruoansulatuksen kipu/arsytystiloihin, tiettyihin gynekologisiin kiputiloihin, levon lisana raskaudenaikaisiin supistuksiin ja ehkapa sappikivien kipuihin (tama viimeinen on arvaus, laaketieteellinen kielitaito on sen verran hakusessa). Auttaa myos turvotukseen, ummetukseen ja ripuliin. Vaikutusmekanismina on tahdostariippumattomien lihasten kouristustilojen lievittaminen (eli ei siis nahtavasti vaikuta syyhyn, vaan oireisiin). Laakkeen saa ilman reseptia, joten kovin voimakas se ei voi olla, mutta laakari sanoi, etta se on ihan ehdoton raskaudenajan kivuissa.
Mites Lenaki, et ilmeisesti ehtinyt viela toissa kertoa raskaudesta? Ja kun puhuit tamanhetkisista oireista, niin mita tuntemuksia sulla on sen kaavinnan jalkeen ollut?
Ma voisin oikein mielellani matkustaa Suomeen pariksi viikoksi katsomaan jaakiekkoa, sita kun ei taalla nae valtakunnallisilta kanavilta. Aion tsekata mikali niita nakis netista, mutta viime vuosina ei Euroopassa pelatut kisat ole nakyneet netissa tekijaoikeudellisista syista johtuen. Olen aina ollut tosi kova latkafani, ihan pienesta pitaen kaytiin isani kanssa oman kotikaupungin joukkueen peleja katsomassa. Ja lahisuvussa on ihan ammatikseen pelaava hlo, joten seurailen ihan siitakin syysta. Olen muuten suunnitellut kayvani tulevan lomamme aikana katsomassa NHL:n playoffeja yhden ottelun verran, sikali mikali itarannikon joukkueet paasevat jatkoon nyt ekalta kierrokselta. Tulipas vuodatettua, mutta 'fanitasous' kavi varmaan selvaksi ;-)
On niin hyva olo laakarissakaynnin jaljilta, ettei oikein pysty keskittymaan toihin. Jos viela vahan jaksais ja sit vois lahtea kotiin juhlistamaan miehen kanssa.