Huh, että säikähdin! Paniikkiaamu.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Dynamiitti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Dynamiitti

Aktiivinen jäsen
04.03.2009
3 304
2
38
Jyväskylä
Poika kulkee siis taksilla kouluun. Taksi hakee pojan ihan talon edestä. Olen ikkunasta huhuillut ja seurannut tilannetta että osaa mennä taksiin. Kun en tuon nuorimmaisen uhmiksen kanssa aina pääse tuonne alas pojan kanssa odottelemaan. Noh, kävin sitten nopsaan alapihalla tarkistamassa vähän ennen taksin saapumista onko poika vielä odottamassa mutta poikaa ei näy missään! Naapurista tuli onneksi toisen koulupojan äiti ja selvisi että poikani onkin hypännyt hänen taksiinsa joka menee ihan eri suuntaan. Huh, että säikäytti. Pelkäsin jo että mihin se poika on kadonnut. :| Onneksi sain selvitettyä pojan oman taksikuskin kanssa tilanteen äsken kun oli tulossa hakemaan.

Enpä olisi itsekään arvannut laittaa poikaa oikeaan taksiin vaikka olisin ollutkin alhaalla saattamassa. Miksei kuljettaja kysy lapsen nimeä ennenkuin ottaa kyytiin?
 
Onpa ihme taksikuski! Pitäisihän kuskin tietää kuka tulee kyytiin ja mistä kohtaa. Täällä meillä jo ekana aamuna, taksikuski toivotti poikamme nimeltä tervetulleeksi taksiin! Ja poika kertoi, että kuski tietää jokaisen kyytiläisen nimet.

 
Kyllä tuo on kuskin vika jos ottaa väärän lapsen kyytiin. Meillä jos kuski ei vielä tuntenut lasta niin kysyi hakiessa että oletko Pekka tms. eihän se voi ketä tahansa mukaan napata.
 
No kai ne nyt saavat hoidettua tilanteen. Oli onni että naapurin rouva tuli pojan kanssa samaan aikaan pihalle. Hänkin ihmetteli että taksi tuli ihan eri aikaan kuin tavallisesti. En olisi välttämättä itsekään tajunnut että väärä taksi kyseessä vaikka olisin ollut pihalla saattamassa. Takseja näköjään pyörii jos jonkinmoisia.

Kai sitä näköjään pitää olla sitten itse tarkistamassa kuskilta että lapsi päätyy oikeaan kyytiin. |O Justiin eilen opettaja sanoi vanhempainillassa että taksikuski kysyy aina ekaksi nimen. Sattui onneksi olemaan nyt tuttu kuski joka toissa-aamuna jo haki poikaa. Sain sitten hänen kanssa selvitettyä homman.
 
Loppu hyvin kaikki hyvin!

Opelta tuli vihdoin puhelu että poika saatiin palautettua lopulta oikeaan osoitteeseen. :whistle: Että osaskin pukata ressiä. :ashamed: Toitotan tästälähin pojalle aina että muistaa mainita nimensä ennen taksiin astumista. Luulisi taksikuskeilla olevan lista kuljetettavista.
 
Alkuperäinen kirjoittaja -:
Otappa yhteyttä taksikeskukseen, et ottavat opikseen!!

Tuollaisia tapauksia on opettajan mukaan tapahtunut joitakin kertoja. Jotkut kuskit ei tosiaan kysy mitään. :/ Oli se naapurin pojan äiti sitten varmaan vähän harmissaan kun ei sen poika päässyt heti kouluun kun kyyti "pöllittiin".
 

Yhteistyössä