Luin vähän tuosta, et mitä jos OPK on 2 peräkkäisenä päivänä on posi, kun mulla on ollu sellasia vähän epäselviä päiviä, et kumpi viiva ois vahvempi. Tällasissa tilanteissa ilmeisesti suositellaan jotain toista metodia siihen rinnalle tunnistamaan se mahdollinen ovulaatio, esim lämpötilat tai limat. Jostain luin aikanaan, että jompi kumpi poseista oli se joka triggeröi lopulta sen ovulaation, mutta en kuollaksenikaan muista että oliko se eka posi vai toka, kun ei sillon vielä itelle ollu ajankohtasta tietoa.
JA jotta asia ei ois yhtään hankalampi, niin se kuinka korkea pitoisuus LH on elimistössä, on yksilöllistä. Joillakin ei tuu ikinä positiivista ovulaatiotestiä, vaikka ovuloivat, kun heidän elimistössä pitoisuudet on luonnostaan alemmat, ja se riittää heille. Ja joillakin tulee vahva positiivinen monta päivää, kun heidän elimistössä se positiivinen on ylempi, mitä tuossa ovulaatiotestissä on laitettu positiiviseksi. Sehän perustuu tietenkin johonkin tilastoon siitä, mitä ne pitoisuushuiput keskimäärin naisilla on.
Jos sää vertaat noita kahta posia, niin näyttääkö kumpikaan niistä toista yhtään tummemmalle? Vai teitkö sellasen hymynaamatestin?
(Ja ja ja siis kierrossahan saattaa olla useampi lutenisoivan hormonin piikki, ja vasta se voimakkain piikki aiheuttaa sen ovulaation. Täällä esim enkuksi asiasta:
https://blog.inito.com/two-lh-surges-a-week-apart/)