GYNELLE

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja apua
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

apua

Vieras
Voi apua,huomenna on gynelle aika ihan rutiinitarkastukseen
ja pelkään ja jännitän sitä niin paljon,että hommasta ei
meinaa tulla mitään...En ikinä totu siihen,vaikka olen jo vuosia siellä käynyt ja aina vaan yhtä kauheaa.Kertokaa, olenko ihan ainutlaatuinen vai onko muita samanlaisia ja miten olette selvinneet??!
 
Täytyy sanoa, että minäkään en totu siihen koskaan. Viikkoja ennen sitä olen äkäinen, ahdistunut, väännän itkua ja raivoan. Minusta se on todella nöyryyttävä tilanne, sekä inhottava muutenkin, eikö mitään muuta tapaa selvittää omaa terveydentilaa ole tosiaan?? En voi sanoa muuta kuin että yritä kestää... Et ole ainut. Sittenpähän se on ohi taas.
 
No joo, ehkä mä olen samanlainen kans. Jännitän ja kiroan sitä, en nyt sentään pelkää. Alentava ja nolo tilanne muka, etenkin mitä vanhemmaks tulee itse... Mulla on gyne parin päivän päästä ja mietin jo peruuttamista. Toisaalta pakko mennä monen vuoden tauon jälkeen, kun yritetään jälkikasvuakin (huonolla menestyksellä). ARGH :(

 
Miksi noissa "rutiinitarkastuksissa" käydään?
Siksi, että katsotaan kohdun ja munasarjojen vointi palpomalla sekä ultralla. Emättimen limakalvon kunto, vuodot, yleinen hyvinvointi, kohdunkaulan papa-näyte muutaman vuoden välein ja rinnat.
Kohdunkaulan syöpä, rintasyöpä, kohtusyöpä, ensometrioosi, myomat ja kystat ovat aika yleisiä. On tärkeää käydä tutkimuksissa säännöllisin välein koska syövät aiheuttavat oireita vasta silloin kun mitään ei ole enää tehtävissä.
 

Yhteistyössä