G: Paljonko kuukaudessa rahaa ruokaan?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
600-800e menee kokonaisuudessa Prismaan ja S-markettiin. Sisältää myös perus hygeeniatarvikkeet, yhden lapsen vaipat, pesuaineet ja paperit.

Perhekoko 2+2, vanhemmat päivällä töissä, lapset päiväkodissa
 
Alkuperäinen kirjoittaja TeylaEmmagan:
2+1 (ja koira) ja ruokakauppaan menee kuussa 400-500e. Sisältää vaipat ja muut päivittäistavarat. Olis varaa tinkiä, mutten näe tarpeelliseksi.

Meillä sama, perhekoko 2+2 (toinen lapsista vauva)
 
n.600e sisältäen vaipat, pesuaineet, kaikki hygieeniatarpeet... 4+2 perhekoko.aikapaljon omavaraisuutta; leivoin, pullaa, sämpylää,ite tehtyjä mehuja juodaan se puolivuotta,marjoja käytän paljon... ei eineksiä....
 
Noin 250? 1+3 , kotona syödään kaikki paitsi esikoinen lounaan esikoulussa. Eineksiä ei käytetä, paljon perunapohjaisia keittoja, omia hilloja, leivät leivon itse, tarjoukset käytetään hyväksi, leikkeleitä ei käytetä jne.
 
Alkuperäinen kirjoittaja TeylaEmmagan:
2+1 (ja koira) ja ruokakauppaan menee kuussa 400-500e. Sisältää vaipat ja muut päivittäistavarat. Olis varaa tinkiä, mutten näe tarpeelliseksi.

Sama täällä, mutt meillä kyll mun mielestä ei oo varaa tinkiä (siis muutenkin ostan melko aina kaikki halpis merkkeä ja liha/kala tuotteet aina tarjouksesta). Niin, eikä meillä oo koiraa ))
 
2+1 ja aika tasaisesti 320 ? menee kuussa kauppaan. Vauvalle ostetaan silloin tällöin kertiksiä ja luomupurkkiruokaa, joten ne ovat lisänneet kauppalaskuja. Shampoot, saippuat yms. ostan muualta.
 
Ruokakauppaan menee kuussa 300-400,- Ostan mitä tarvitsen mutta harkiten kuitenkin. Jos on tarjouksia esim. kahvi ostan enemmän. Meitä on äiti (töissä) + lapsi (pv-hoidossa).
 

Yhteistyössä