A
apua
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja RYPÄLE VoittamatonHerkkusieni:Alkuperäinen kirjoittaja Nalkuttava Talonmies:Selvästi joku käyttää olohuonetta ja hommat ovat kesken.
Jos aina pitäisi huusholli olla siisti, niin silloin ei saisi kukaan olla netissä roikkumassa (läppäri pöydällä) ja lapsia leikkimässä (lelut lattialla). En voi vetää hernettä nenään muutamasta ylimääräisestä tavarasta joka on jäänyt puolitiehen.
Millaisen ihmisen talous pysyy kokoajan siistinä? Sellaisen varmaan, joka ei siellä ole.![]()
Mun lapsuuden kodissa oli aina siistiä. Meillä oli huoneissaki tupatarkastus aamuin illoin.
Sänky piti pedata tarkemmin ku armeejassa, pöydällä ei saanu olla mitään.
Vaatteet oli kaapeissa värikoodattu ja piti viikata tietylla tapaa, muuten kaikki revittiin lattialle ja sai alottaa alusta.
Matoilla ei saanu kävellä, ettei jääny jalanjäkiä ja maton hapsut piti harjata heti, jos ykski oli vähän vinossa.
Eteisen matollekkaan ei saanu kengillä astua, vaan sisään piti pyllähtää. Ja ulkovaatteita ei saanu laittaa eteisen naulakkoon, ettei tapetit pilaannu.
Joka kerta jos pesi kädet tai otti vettä, piti sen jälkeen hana ja allas hinkata kiiltäväks.
Vessapaperia ei saanu telineestä ottaa, vaan kaapista.
sohvatyynyihin ei saanu nojata, ettei ne mee myttyyn, mieluiten piti istua lattialla.
Tiskirätti piti laittaa joka käytön jälkeen pesuun.
Mitä vielä... En edes muista.
Sanomattaki taitaa olla selvää, ettei ykskään meistä sisaruksista ikinä siivoo omassa kodissaan.![]()
Meillä oli AIVAN samanlaista, seurauksetkin on tosin samat
Lisäksi mä enää nykyään siedä imurinääntä ollenkaan! Meillä äiti meinaan imuroi päivittäin, ja se kun siihen imuriin ääneen herää.. hrr kylmät väreet menee! Siksi mies hoitaa meillä imuroinnin. Äiti luuli että se sai iskostettua sen siisteyden meihin mutta päinvastoin... Meillä on kyllä aina perussiistiä, muuten mulla olis kokoajan kamalan huono omatunto ja on välillä muutenkin, kun äidin odotukset ja painostus painaa edelleen, jos vähänkin on paikat rempallaan... Silloin jos äiti on tulossa meille kylään, niin puunaan kaksi päivää etukäteen jotta kaikki kiiltää