Alkuperäinen kirjoittaja iiiris:
Moi!!
Kuinka te muut naiset suhtaudutte jos poikakaverinne tai miehenne haluaa kuvata teitä alasti?
Oletteko valmiita kuvaan ja näyttekö kaiken myös kasvot?
Mihin käyttöön olette kuvia käyttäneet nettiin näytille vai?
Minkä ikäisiä olette olleet kun olette olleet alaston kuvissa?
Minkälaisen tilanteen johdosta taeitä on kuvattu?
Miehelläni on nyt jostain ruvennut kummasti kiinnostumaan mun alaston kuvaus enkä tiedä kuinka suhtaustuisin asiaan toisaalta ok mutta toisaalta jännittää.
kiitos etukäteen
Jos parisuhteessa kuvataan vähissä vaatteissa tai alastomana toista niin se menee, mutta kuka hullu antaa vaikka muualla asuvan poikakaverin kuvata itseään ja varsinkaan ottaa kuvat itselleen, tuskin monikaan.
Kasvokuvia tai tunnistettavia alastonkuvia nyt varmasti erittäin harva laittaa nettiin, täysin tyhmäähän se olisi, ellei ehdoin tahdoin halua seksi/porno-amatöörijulkuksi. Kuvathan ovat ja pysyvät netissä täältä ikuisuuteen ja pulpahtavat varmasti uudelleen esille jos kohteen julkisuusarvo nousee tai joku kiinnostuu etsimään kuvat. Eihän näissä Suomalaisissa omakuva.org ym. sivuillakaan kukaan esitä kuvia josta kasvot on tunnistettavissa, korkeintaan lähetetään alapääkuvia, panokuvia ym. joista kasvoja ei näy tai ne on sotkettu totaalisesti. Hyvin harva haluaa että kaikki netin käyttäjät näkevät kaikki paikat alasti ja saa vielä halvan leiman.
Hyvin harvat suomalaiset ovat pano/seksi- tai alastonkuvansa nettiin tunnistettavasti laittaneet ja sitten nämä muutamat saavat kärsiä. Viimeksihän se yksi solttu laittoi yhden solttutytön panovideon nettiin ja sitä oikeudessakin puitiin. Video on varmasti lukemattomien runkkarien koneessa ja useilla torrent-sivuille linkitettynä.
Itse en ainakaan porno/seksikuvia antaisi edes miehelle omaksi, vaan pitäisin ne siten että voimme niitä katsoa yhdessä, mutta mahdollisessa erotilanteessa ne jäisivät itselle kuten miehen kuvat myös vain hänelle.
Mitä se enää hyödyttää jos kuvien julkaisusta saa pienen rahallisen korvauksen, mutta ne ovat kaikkien saatavilla netissä. Vahinko on jo tapahtunut, eikä sitä Suomen pienet korvaustuomiot korvaa. Kiva kun vaikka seuraava tyttö/poikaystävä näkee seksikuvat netissä, voi suhde kariutua siihen.