Eskarimietteitä...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Tyttöni on menossa ensi syksynä eskariin ja ilmoitettiin hänet erääseen yksityiseen eskariin. Meillä on lähellä myös kunnallinen päiväkoti, jonka yhteydessä eskari. Haluttiin tähän yksityiseen, koska sillä on hyvä maine päinvastoin kuin lähieskarilla.

Nyt vähän mietityttää tuleva koulu. Suurin osa sinne saapuvista tulee tästä lähieskarista. Meidän tyttö saattaa siis olla ainoa uusi, joka tulee sitten tähän lähikouluun. Pärjääköhän hieman ujohko tyttömme sitten ekaluokalla, josta ei tunne ketään?

Onko kokemuksia siitä, että lapsi siirtyy eskarista "yksin" kouluun muun porukan siirtyessä eri kouluun?
 
Meidän poika ja luokkakaverit on jo tarhasta asti olleet samassa ryhmässä :) voi olla, että tyttö saa helposti kavereita tai sitten jää yksin. Sitä ei voi tietää etukäteen.
 
Älä huoli! Usein ujohkosta lapsukaisesta kuoriutuu eskarissa reipas ja sosiaalinen lapsi. Sitähän eskari on, lapsen kasvua kohti koulutietä. Ekaluokkalaisetkin ovat vielä sen verran pieniä lapsia, että heillä on luontainen halu ja mielenkiinto tutustua myös uusiin ihmisiin ja ystävystyminen tuntuu heille olevan yllättävän helppoa. Myös minua huolestutti lapseni eskariin lähtö, kun ryhmässä ei ollut yhtään tuttua. Poika on kuitenkin koko ajan nauttinut käydä eskaria ja ystäviäkin on löytynyt, joten huoli oli turha.
 
No tuskin on merkitystä. Ei tänäkään päivänä kaikki edes käy eskaria.

Oma poikani käy eskaria tällä hetkellä. Ei ole mikään yksityinen, mutta on siis pelkkä eskari eli ei päiväkodin yhteydessä oleva eskari. Ketäs ne muut eskarilaiset on, jos kerran kaikki muut on päiväkodin eskarissa?

Ei meidänkään pojan eskariryhmästä läheskään kaikki tule hänen tulevalle ekaluokalleen. En itseasiassa edes tiedä tarkkaan, että kuka on tulossa... yhden tytön tiedän, että on hakenut paikkaa tuosta samasta ala-asteesta, vaikka hänen lähi ala-aste onkin eri kuin tuo.
 

Similar threads

O
Viestiä
6
Luettu
1K
A

Yhteistyössä