+++ELOKUUSSA PLUSSAAVAT,syyskuuta suunnittelevat+++

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Quu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Heippa!
Hyppäisin mukaan ketjuun jos sopii? :) Täällä olisi nyt alkamassa kolmannen murusen yritys. Menossa nyt kp3 ja tämä kierto tulee olemaan yk1. Jännää! Mutta niin piinaavaa :)
Ennestään meillä on 2 poikaa, 4- ja 2-vuotiaat. Itse olen 28, naimisissa jne.. :)
 
Moikka, Suhveli ja tervetuloa! Jääköön visiittisi lyhyeksi... :)

ON: Pikapäivitys dpo 4. Lämmöt lähti nousuun heti oviksesta, ensin vähäsen ja nousee edelleen. Nyt koholla n. 0.7 astetta alimmasta lukemasta. Olokin on sen mukainen (tuhnuinen ja viluinen). Sekä tikku, limat että lämmöt merkkas oviksen aika selkeesti lauantaille ja ajotus pitäis olla osunu aika nappiin. Hautomo toimikoon kunnolla! En siis valita, vaikka viluttaakin :)
 
Kiitos, Pippurihäntä! Ja plussatuulia sinne kovasti!

Mä olen tässä nyt pari kiertoa taaksepäin tikuttanut ovistesteillä, että paremmin tunnistaisin itseni... mutta enpä ole tainnut sen viisaammaksi tulla :) tähän kiertoon vielä tikut riittävät ja sen jälkeen en taida malttaa uusia ostaa

Enpä muistanutkaan, miten pitkiä päiviä nämäkin on kun odottaa sitä otollista aikaa... ja sen jälkeen ne piinaviikot vasta tulevatkin... monesti kerta toisensa jälkeen :/
 


Ilmoitathan listaan tulevat lisäykset/muutokset selkeästi erillään boldattuna ja/tai eri värillä, kiitos.




perjantaina 17.8.

KUUMEILEVAT
Nimimerkki................Kiertopv:t........Ikä.......Toive.....Yritys

Toivoliini..................64/29-31..........34v......5.lapsi.....yk3
LilliLotta...................54/28-60.........26v......2.lapsi......yk2
jenni_noora...............44/27?...........28v......1.lapsi.......yk7
Naapurin tyttö...........47/29.............28........1.lapsi......yv10
Sanuk......................33/??.........................3.lapsi......yk1
Sunflower11.............28/24-28(38)...............3.lapsi.....yk21
Pippurihäntä..............27/28-30.........35v......2.lapsi......yk3
HopeAgain.................27/??..............36v......4.lapsi/1.yhteinen...yk1
Anastacija.................21/26-29..........28v......1.lapsi.....yv2
macy gray................18/30-39...........32v.......2.lapsi.....yk32
Suhveli.....................6/??.................28v.......3.lapsi.....yk1
Quu.........................5/28-32...........35v......2.lapsi......yk3/yv2
Hyppy......................?/??............................2.lapsi.....
Rulla-Katriina............?/27-30...........33v......2.lapsi.....yk6
Manzu......................?/??................27v.......4.lapsi.....
PIKKUVIIKINKI...........?/??................31v.....3/4.lapsi.....yk1
Moona83...................?/??.................29v......3.lapsi.....



Taustalla
MaybeSomeday, Rakkauspakkaus83, Vogue, Ansku83




PIINAILIJAT
Sunflower....dpo14
Anastacija....dpo7
Pippurihäntä..dpo6





HAAMUILIJAT



PLUSSANNEET 2012

Heinäkuu:
Lara_84.......3.7...............1.lapsi......yk3

Kesäkuu:
Tiuhti83.......2.6.....28v…...2.lapsi......yk'11'
Moona83.....11.6....29v.....3.lapsi......yk3
Iloksi..........14.6....29v.....1.lapsi......yv6+
Suikkis........18.6....28v.....2.lapsi......yk12
Mam_87..........
Sone* ........30.6...28v.....3.lapsi......yk3

Toukokuu:
Sopla.........1.5......31v.....1.lapsi.....yv2
Ranskis.......8.5.....29v......2.lapsi.....yk1
aliisa10......11.5.....28v......2.lapsi.....yk4
ÄitiliiniX5....14.5.....29v......6.lapsi.....yk6
Emma82.....22.5....29v.......2.lapsi.....yk2
Keltakukka...31.5....28v.....1.lapsi......yk10

Huhtikuu:
Lily-87.......22.4......25v....1.lapsi.....yk3

Maaliskuu:
Tähtitaimi...29.3......35v....2.lapsi.....yk7

Helmikuu:
Micaela.......21.2.....26v.....1.lapsi

Tammikuu:
Mantu82......2.1.....29v......1.lapsi.....yk1
New..........17.1......21v......1.lapsi....yk1
Jensar........26.1.....32v......2.lapsi.....yv2



Plussanneet 2011
Helmikuu: Pikku-Saara, Neiti-81, koiksa-79, Gabrielle, Matilda-08, Epa_88
Maaliskuu: MiiJane76, EevaN, Mariel85
Huhtikuu: äiti x4, Viena, mileon, Mango86, Miimau, Camilla31, Jul, Viola30
Toukokuu: Maira, Lisey
Kesäkuu: Rhonda74, Emmuska10, Viola30, PIKKUVIIKINKI
Heinäkuu: Minnarun, Bla-bla, SiSa78, xamora, Midia
Elokuu: Lintsa, vomppis, Hanspili
Syyskuu: LepikonHeta, Tuulia81, kissendaal, pillipöllö, Sanmar82
Lokakuu: Tiituliini, Barbamama35, Laurelle
Marraskuu: Kati82, mirkku76
Joulukuu: Rakkauspakkaus83,Ellamae, Metku, Krumeluu





Tervetuloa uudet ja vanhat! :wave:

Listaa päivittää: Quu

Listalla näkyvät tiedot nimimerkin lisäksi:

kp??/?? tai kp??/??-?? = Meneillään oleva kiertopäivä / kierron pituus.
??v = Kuumeilijan ikä
?. lapsi = Monettako lasta yritetään
yk? = Monesko yrityskierto meneillään (Jos yritystä on ollut pitkään, voi merkitä myös vuosina = yv) Yksi kierto on kuukautisten alusta seuraavien alkuun kierron pituudesta riippumatta.
Yk?/? voidaan merkitä silloin, kun yritys jatkuu keskenmenon takia (Ensimmäinen luku on meneillään oleva yrityskierto ja jälkimmäinen yrityskiertojen kokonaismäärä. Plussakierto ja raskausaika lasketaan yhdeksi kierroksi)
km? = yrityksen aikana tapahtuneiden keskenmenojen määrä
(ku = kohdunulkoinen, tm = tuulimuna)

Piinailijoiden lista:
dpo? = Päivät ovulaation jälkeen (Days Past Ovulation). Ovista tikuttavat voivat ilmoittaa plussapäivän (ovistestiplussa = dpo -1)

Kysymysmerkit tarkoittavat numeroita.


Linkki heinäkuun pinoon:
http://kaksplus.fi/keskustelu/lapsen-saaminen/vauvakuume/2161686-heinakuussa-plussaavat-elokuuta-suunnittelevat/

152179h4qroi8q2b.gif


Räjähtävää plussakuukautta kaikille!!
 
Viimeksi muokattu:
Helou kaikille,

saanko liittyä mukaan? :) olen parikymppinen yhden poikasen (08/2011) äiti, ja haaveilen toisesta pienestä. Ehkäisyä ei ole ollut pojan syntymän jälkeen kun ihan alussa, mutta nyt oisko puoli vuotta menty jo ilman. Vahinkoa ei ole sattunut. Harmi. ;)

Mutta nyt toivossa on hyvä elää, tilasin raskauskeijulta muutaman testin odottamaan ja foolihappoa purkillisen :D

pitäskö tähän laittaa, t.epätoivoinen :D
 
Viimeksi muokattu:
Negaa kolmatta päivää, eli eiköhän se toivo täällä mennyt.
Eilen aamulla pienesti jotain rusehtavaa, mut luulen et noi lääkkeet vaan pitää sen vuodon pois. Su viimonen ja alkuviikosta vuoto odotettavissa :/
 
Hyppy: Joko ovista pukkaa?

7 DPO ja viimeinen piinaviikko tässä kierrossa alkanut. IKINÄ ei ole näin pitkältä tuntunut kierron lopun odottelu :) (tosin ikinä ei ole oviskaan ollut niin myöhään kuin nyt).

Lämpökäyrät pahus sentään antavat viitteitä siitä, että keltarauhashormonia ainakin riittää. Samoin löytyy ihan mojova luteaalivaiheen dippi ja sitä seuraava uusi nousu, joka voi merkata kiinnittymistä. Tai sitten ei. Hullukshan tässä tulee noita tuijottaessa. Kaiken lisäks kun on vasta eka kierto, josta löytyy lämpödataa, niin ei voi tietää, onko tää mulle normaalia aina ovulaatiokierroissa. Alavatsalla on jotain tuntemuksia, rinnoissa ei juurikaan. Migreeni tuli myös kylään, liian aikaisin tosin (yleensä ekana vuotopäivänä tai just päivää ennen). Pidän sitä vähän huonona merkkinä, kun olen omassa päässäni liittänyt sen aina laskeviin estrogeenitasoihin, mikä luonnollisesti tarkoittaa, että raskaus ei ole lähtenyt käyntiin.

Tää meni nyt ihan yksipuheluks, mutta elokuusta muodostui mulle todellinen jännäkuu... Voi kun vois vaan unohtaa nää asiat viikoks ja skipata kaikki hermoilut ja spekuloinnit. Huokaus. Onneks tänne voi vähän purkaa :)
 
Kirjoitin väärin, siis tänään lauantaina kp14/32 :)

pippurihäntä Mulla ei oo ovistestejä, mutta yritän kyllä kovasti kuulostella mahd. oireita. :) vielä ei mitään, eilen vain vähän nippaili mahaa mutta ei muuta. Kuumat aallot :D Viime kierrossa mulla oli selkeet tuntemukset... mutta ei nyt. Jospa ne vielä ilmaantus =) Sullahan on kohta iiiik! jännät paikat!!

).( ei tosiaan merkkiäkään oviksesta. Ois edes testejä joilla vois piinata itteensä :) toivon et niitä pian alkas tulla, talletuksia oli toissapäivänä... pitäsköhä asialle tehdä jotain ;)
 
Kas Anastacija - ollaankin samoilla dpo:illa liikenteessä jotakuinkin! Niin ne taitaa olla ne päivät käsillä. Sais kyllä olla tosi aikainen kiinnittyminen mulla, jos tosiaan 5 DPO olis ollu siitä kyse. Oli miten oli, sen jälkeen olo on muuttunut kyllä aika radikaalisti "huonompaan" suuntaan. Jos ei muuta, niin aika hirveä PMS ainakin. Ärsyttää, kun joka kierrossa on jotenkin erilainen olo kuin edellisessä.
 
En tiedä Hyppy kierron pituutta kun ensin oli kierukka monta vuotta ja sitten hetken pillerit. Kierukan aikana ei ollut menkkoja lainkaan ja pillereillä vuosin koko 3 kk. :) Ensimmäinen "normaali"vuoto tuli 21.7 ja nyt odotetaan toisia menkkoja ja tietysti toivoin ettei ne tulis. :)
 
  • Tykkää
Reactions: Hyppy
Hyppy: Joo, piinapäivät meneillään. Mulla on nyt DPO 9. KP:stä en niin välitä, kun liutis on mulla sen 12 tai 13 päivää. Testaa en ennen kuin DPO:t paukkuu tai tulee muuten pakottava fiilis. En ole kova testailemaan. Ja eipä nyt sillein ole oireita, hieman erilainen vatsa juilinta oli yksi päivä. Tissitkään ei ole kipeät, mutta ei ne viime kierrossakaan kipeytynyt ja silti alkoi menkat (mulla yleensä tissit kipeytyy hyvissä ajoin).

Pippurihäntä: No just yks päivä luin wikistä, että kiinnittyminen tapahtuu 5-8. päivänä.

Sunflowerille :hug:
 
Viimeksi muokattu:
Sunflowerille iso hali!

Anastacija: Joo, voihan se ehkä jossain tapauksissa olla noin aikaisinkin, mutta nyt merkit näyttää kyllä siihen suuntaan, että tuo lämpödippi ja oireet oli vaan hetkellinen estrogeenipuuska ja sen haihduttua alkaa laskenta kohti menkkoja.

).( 8 DPO (joka suattaap olla myös 9 DPO, koska ovis oli tod näk tuntemusten perusteella ovispäivän vastaisena yönä) ja nyt ei osaa olla kauheen positiivinen vauvakuumeilija kyllä. Hirveitä hikoilupuuskia välillä, eikä lämpökään ollu enää noususuuntanen tänä aamuna, päinvastoin :( Pudotus ei ollu mitenkään dramaattinen, mutta olo on ku mummotautisella. Nyt vois sanoo että v*tuttaa kuin pientä eläintä. Syyskuulle sitten parempia munasoluja, kiitos!
 
Pippurihäntä > :hug: Jospa se tuosta vielä iloksi muuttuisi. Peukut!

Sunflower11 > :hug:

Hiljaiselofiiliksiä. Tänään on lämmöt olleet puoli astetta aikaisempaa alempana ja kipuilua tuntunut aika tujakasti. Aika myöhäinen ovis on, jos nyt vasta poksuu. Siltä kuitenkin vaikutaisi. Mielenkiinnolla seuraan saako ajatus vahvistusta, sillä hoitojen jatkumisen suhteen olisi aika tehdä päätöksiä. Olisi hyvä tietää kierron vaihe edes suunnilleen, kun kiertopäivien määrän perusteella ei voi mitään sanoa. Veikkaan kyllä, että tästä kierrosta ei vielä lähdetä ajoittelemaan, (vaikka hoitoja jatkettaisiinkin) mutta saahan sitä toivoa. Plussaa tuskin on luomusti tulossa, siihen mahdollisuuteen olen jo menettänyt uskoni. Aika tyhjän päällä -tilanne kaikin puolin.
 


Ilmoitathan listaan tulevat lisäykset/muutokset selkeästi erillään boldattuna ja/tai eri värillä, kiitos.




sunnuntaina 19.8.

KUUMEILEVAT
Nimimerkki................Kiertopv:t........Ikä.......Toive.....Yritys

Toivoliini..................66/29-31..........34v......5.lapsi.....yk3
LilliLotta...................56/28-60.........26v......2.lapsi......yk2
jenni_noora...............46/27?...........28v......1.lapsi.......yk7
Naapurin tyttö...........49/29.............28........1.lapsi......yv10
Sanuk......................35/??.........................3.lapsi......yk1
Pippurihäntä..............29/28-30.........35v......2.lapsi......yk3
HopeAgain.................29/??..............36v......4.lapsi/1.yhteinen...yk1
Anastacija.................23/26-29..........28v......1.lapsi.....yv2
macy gray................20/30-39...........32v.......2.lapsi.....yk32
Hyppy......................15/32............................2.lapsi.....yk1
Suhveli.....................8/??.................28v.......3.lapsi.....yk1
Quu.........................7/28-32...........35v......2.lapsi......yk3/yv2
Sunflower11.............1/24-28......................3.lapsi......yk22
Rulla-Katriina............?/27-30...........33v......2.lapsi.....yk6
Manzu......................?/??................27v.......4.lapsi.....
PIKKUVIIKINKI...........?/??................31v.....3/4.lapsi.....yk1
Moona83...................?/??.................29v......3.lapsi.....



Taustalla
MaybeSomeday, Rakkauspakkaus83, Vogue, Ansku83




PIINAILIJAT
Anastacija....dpo9
Pippurihäntä..dpo8





HAAMUILIJAT



PLUSSANNEET 2012

Heinäkuu:
Lara_84.......3.7...............1.lapsi......yk3

Kesäkuu:
Tiuhti83.......2.6.....28v…...2.lapsi......yk'11'
Moona83.....11.6....29v.....3.lapsi......yk3
Iloksi..........14.6....29v.....1.lapsi......yv6+
Suikkis........18.6....28v.....2.lapsi......yk12
Mam_87..........
Sone* ........30.6...28v.....3.lapsi......yk3

Toukokuu:
Sopla.........1.5......31v.....1.lapsi.....yv2
Ranskis.......8.5.....29v......2.lapsi.....yk1
aliisa10......11.5.....28v......2.lapsi.....yk4
ÄitiliiniX5....14.5.....29v......6.lapsi.....yk6
Emma82.....22.5....29v.......2.lapsi.....yk2
Keltakukka...31.5....28v.....1.lapsi......yk10

Huhtikuu:
Lily-87.......22.4......25v....1.lapsi.....yk3

Maaliskuu:
Tähtitaimi...29.3......35v....2.lapsi.....yk7

Helmikuu:
Micaela.......21.2.....26v.....1.lapsi

Tammikuu:
Mantu82......2.1.....29v......1.lapsi.....yk1
New..........17.1......21v......1.lapsi....yk1
Jensar........26.1.....32v......2.lapsi.....yv2



Plussanneet 2011
Helmikuu: Pikku-Saara, Neiti-81, koiksa-79, Gabrielle, Matilda-08, Epa_88
Maaliskuu: MiiJane76, EevaN, Mariel85
Huhtikuu: äiti x4, Viena, mileon, Mango86, Miimau, Camilla31, Jul, Viola30
Toukokuu: Maira, Lisey
Kesäkuu: Rhonda74, Emmuska10, Viola30, PIKKUVIIKINKI
Heinäkuu: Minnarun, Bla-bla, SiSa78, xamora, Midia
Elokuu: Lintsa, vomppis, Hanspili
Syyskuu: LepikonHeta, Tuulia81, kissendaal, pillipöllö, Sanmar82
Lokakuu: Tiituliini, Barbamama35, Laurelle
Marraskuu: Kati82, mirkku76
Joulukuu: Rakkauspakkaus83,Ellamae, Metku, Krumeluu





Tervetuloa uudet ja vanhat! :wave:

Listaa päivittää: Quu

Listalla näkyvät tiedot nimimerkin lisäksi:

kp??/?? tai kp??/??-?? = Meneillään oleva kiertopäivä / kierron pituus.
??v = Kuumeilijan ikä
?. lapsi = Monettako lasta yritetään
yk? = Monesko yrityskierto meneillään (Jos yritystä on ollut pitkään, voi merkitä myös vuosina = yv) Yksi kierto on kuukautisten alusta seuraavien alkuun kierron pituudesta riippumatta.
Yk?/? voidaan merkitä silloin, kun yritys jatkuu keskenmenon takia (Ensimmäinen luku on meneillään oleva yrityskierto ja jälkimmäinen yrityskiertojen kokonaismäärä. Plussakierto ja raskausaika lasketaan yhdeksi kierroksi)
km? = yrityksen aikana tapahtuneiden keskenmenojen määrä
(ku = kohdunulkoinen, tm = tuulimuna)

Piinailijoiden lista:
dpo? = Päivät ovulaation jälkeen (Days Past Ovulation). Ovista tikuttavat voivat ilmoittaa plussapäivän (ovistestiplussa = dpo -1)

Kysymysmerkit tarkoittavat numeroita.


Linkki heinäkuun pinoon:
http://kaksplus.fi/keskustelu/lapsen-saaminen/vauvakuume/2161686-heinakuussa-plussaavat-elokuuta-suunnittelevat/

152179h4qroi8q2b.gif


Räjähtävää plussakuukautta kaikille!!
 
Sunflower, pahoittelut:hug:! Olisin niin mielelläni päivittänyt jotain ihan muuta sulle.

Pippurihäntä, oispa nyt kumminkin niitä oikeita oireita eikä tädin hyökkäystä enteileviä..

Anastacijalle tsemppiä piinapäiviin ja peukut pystyssä tärpin puolesta!

Macy Gray, mikä tilanne sulla on hoitojen suhteen, ootko siis nyt ollut kesätauolla vai miten?

ON: ei mitään, alkukiertoa ja masisfiilistä muutenkin, mutta ehkäpä se tästä vielä paremmaksi muuttuu
 
Macy Gray ja Quu, kiitos! Pienen purnaamisen jälkeen olo helpotti kummasti. Jouduin vähän miehellekin avautumaan aiheesta, vaikka olenkin koittanut säästää sen pahimmalta kuumeilupuheelta. Joka päivä ollaan lähempänä piinapäivien loppumista :)

Tsemppiä kaikille ja mahottomasti plussaonnea niin ovista kuin THE testitulosta toivoville!
 
pahoittelut tädin kynsiin joutuneille! Ensi kierto, parempi kierto! =)

pippurihäntä Uuui, sulla on jo tosi piinapäivät! meinasitko testata?

).( Ällö sana, mutta bongasin kananmunalimat. Tai pyyhkiessä tuli hieman kirkasta limaa. Vähän, ei paljoo. Voisko muka olla kp 16/32 ovislimat? ja jos on, meneekö se niin että ovis ei oo vielä mut limat enteilee ovista? vai et ovis on jo mennyt kun tulee limat? oon kyllä ihan pihalla :D Hirveen kipee olokin on huimaa, pöhnä :(
 

Yhteistyössä