Broilerin rintaleike?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tigru87
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Tigru87

Aktiivinen jäsen
10.09.2006
3 121
0
36
kertokaas reseptejä miten eri tavoilla sitä voisi tehdä..? Jotenkin se perinteinen paistaminen ja riisiä kaveriks, tuntuu.. pläääh.. :/ Ei houkuttelevalta..

Nyt siis erilaisia versioita kehiin.. :p
 
Eilen juuri laitoin marinoimattomista fileitä. Kierrittelin fileet punaisessa pestossa, tein viillon fileisiin,täytin parmesanjuustolla ja laitoin uuniin. Ja kiehauttelin vielä homejuustokastikkeen kyytipojaksi.
 
Vähän samanlainen kuin ViuhVauhin ohje, mutta laitetaan silti...eli halkaise, väliin fetaa ja basilikaa (mustapippuria). Leivitä kananmunassa ja korppujauho-suola seoksessa ja paista pannulla. Tulee hyvää :) Ja lisukkeeksi vaikka lohkoperunoita.
 
Tein viimeks näin kun tarkotus oli laittaa possua mutta meni mönkään.
Rintafile semmonen ohut hippu aromisuolaa joka ei ole välttämätön. Pintaan curry creme bonjouria ja leivitin vehnäjauholla suoraan leivityksestä pannulle paistumaan. Hädissäni ;) kiirreessä säveltelin itte ohjeen ja se olikin ihan hyvä viritys.
 
Mä olen laittanut halkaistujen väliin kinkkua ja juustoa ja paistanut tai sitten mustapekka-juustoa tai tehnyt fileiden päälle leipämurusta, voista ja yrteistä tahnan.
 
Olen todella kateellinen kaikille jotka pystyy ruokaohjeet vain "säveltämään", itse olen keittiössä ihan ohjeiden varassa. Kiitos näistä minunkin puolesta vaikken ap olekaan.
 

Yhteistyössä