Britakakku

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Extra Virgin
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Extra Virgin

Jäsen
20.07.2010
612
2
18
Lupasin tehdä äidin synttäreille lauantaiksi Britakakun. En ole koskaan ennen tehnyt ja ohjeita tuntuu olevan paljon erilaisia. Nyt mietin kahta asiaa:

1) Mikä olisi hyvä täyte, kun ei ole saatavilla tuoreita marjoja? Ja suklaasta ei äitini pidä joten se on poissa pelistä.

2) Voinko tehdä pohjan jo perjantaina ja täyttää vasta lauantaina? Ja jos voin niin miten se sitten pitäisi säilyttää, että on parhaimmillaan vielä lauantaina?

Muutkin vinkit otetaan kiitollisena vastaan.
 
Nopea googlettaminen vahvisti mielikuvani, eli sehän tehdään marengista osittain tuo klakku. Pohjat voit tehdä jo edellisenä päivänä, säilyy huoneenlämmössä varmasti. Älä täytä kakkua missään nimessä kovin paljon etukäteen, marenkin "sulaa" eikä ole enää rapea!

Citymarketissa näin tänään tosi hyvännäköisiä tuoreita vadelmia, itse tekisin varmasti niistä. Yllä mainittu appelsiinikin voi toimia jos kuorit hedelmistä ne "kalvot" pois, ehkä myös persikka voisi toimia.
 
Itse tykkään laittaa väliin banaania ja pakastevadelmasurvosta. Päälle reilusti kermavaahtoa.

BRITAKAKKU

Vaahdota valkoiseksi vaahdoksi
125 g voita tai margariinia (pehmeää)
1 dl sokeria

Lisää varovasti vatkaten
2 munan keltuaista

Lisää hyvin sekoittaen
1 dl maitoa

Sekoita joukkoon
2 dl jauhoja (joihin sekoitettu mukaan)
2 tl leivinjauhetta

MARENKI

Vatkaa kunnes vaahto ei tipu kiposta
2 munan valkuaista
1,5 dl sokeria
2 tl vaniljasokeria


Levitä kakkutaikina leivinpaperisille pellille hyvin tasaisesti! Sen jälkeen levitä marenki tasaisesti koko taikinan päälle. Jätä reunoihin pari senttiä tilaa koska marenki leviää.

Ripottele päälle desin veran mantelirouhetta.

Paistetaan 25 minuuttia 175-asteisessa uunissa keskitasolla. Päältäpäin ei näe koska on kypsä, eli on vain luotettava että 25 minuuttia on tarpeeksi.

Leikkaa kahteen osaan ja laita täytteeksi esim. mussattua banaania ja/tai viipaloituja mansikoita, kermavaahdon ja rahkan sekoitusta, ja päälle kermavaahtoa ja mansikoita.
 
Brita on itsessään niin äklön makea, että täytteessä olisi hyvä olla kermavaahdon lisäksi jotakin hapanta/kirpeää marjaa tai hedelmää. Mä oon kyllä käyttänyt pakastemarjoista tehtyä survostakin, valuttanut vaan marjoista turhat liemet ensin pois. Vadelma-pun. viinimarja on mun suosikkitäyte Britaan. Eikä kannata täyttää missään nimessä etukäteen, vaan marenki säilyy rapsakkana kun täytät vasta hieman ennen h-hetkeä.
 

Yhteistyössä