Asumuserosta..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kermu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Kermu

Jäsen
02.03.2006
325
0
16
niin eli miehen kanssa muutetaan viikon päästä erilleen, ei kummiskaan haeta avioeroa vaan otetaan tilaa ja aikaa ja katsellaan.

Kysymys onkin että maksaako mieheni silti elatustukea, vaikka virallisesti ei erotakaan?

Ja te eronneet, joilla pieniä lapsia: miten olette jaksaneet ja pärjänneet?

Kaikki käytännön ja kokemuksen vinkit ovat enemmän kuin tervetulleita :wave:
 
ei virallista tietoo mut sillon ku meilä meni oikke huanosti ni suunniteltiin ett on toinen kämppä missä aikuiset on vuorotellen, muksut ei tarviis muuttaa ..mut onneks ei tarvinnu ihan siihen saakka mennä!
eli sammaan malliin ku eellä ett maksut kykyjen mukkaan kunnes virallista päätöstä on :/
toivottavasti assiit selkenööt teillä :hug:
 
Alkuperäinen kirjoittaja Kermu:
Nii, muttei tule mitään valta-taisteluu että kuka maksaa ja mitä..

Kuka ne on tähän asti maksanut? Eipä muuta ku isommista asioista yhteinen päätös ja ruoka yms. sitten mennee molemmille vai onko lapset jomman kumman työnä enemmän?
 
Kyllähän elatussopimuksen voi tehdä vaikka ei virallista eroa olisikaan. Kyseessä kuitenkin asumusero ja eri osoitteissa asutte. Asumuserossa lähivanhempi saa lapsilisän yh-korotuksenki.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Scarlett-79:
Kyllähän elatussopimuksen voi tehdä vaikka ei virallista eroa olisikaan. Kyseessä kuitenkin asumusero ja eri osoitteissa asutte. Asumuserossa lähivanhempi saa lapsilisän yh-korotuksenki.

Juurikin näin, samoin toimitaan avoliitosta eroamisen kohdalla.
 

Similar threads

Yhteistyössä