D
dfdf
Vieras
On kyllä paljon fiksumpi kuin vanhempi, ja moni keillä on lapsia.
En ole fiksuutta havainnut monessakaan tekstissä.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
On kyllä paljon fiksumpi kuin vanhempi, ja moni keillä on lapsia.
Koska olen ennenkin näitä asioita miettinyt, ja ajattelen suurelta osin samoin. Eikä tuo muutenkaan ollut mitenkään monimutkaista ymmärrettävää.
Seuraamukset on ihan jotain muuta kuin vanhempien asettamat keinotekoiset rangaistukset. Eikö sinulla sitten ole seurauksia teoistasi (olettaen, että teet jotain laillista mutta "väärää") ilman, että joku rankaisee? Meinaat siis, ettei lapsi tahdo kohdella muita hyvin, tekee sen vain rangaistuksen pelossa?
Ehkä se tosiaan olikin aloittajan tahto kun näin itsekin teki. Pahoittelen kun keskityin tekstin pääpointtiin.
Mutta nyt mä poistun tästä...
Voi tyttöpieni. Kyllä sinulla on vielä opittavaa tästä maailmasta ja etenkin lapsista.
Ei kannata odottaa, että kaikki muut toimivat vain rangaistusten ja palkintojen perässä vaikka itse niin tekisit.Joillain on tavoitteena toimia empatiakyvyn ja moraalin mukaan. Jos lapsi toimii väärin, seurauksena on häpeä, paha mieli tms. Aika harvassa taitaa olla lapset, joilla ei ole kehittynyt minkäänlaista häpeäntuntoa.
...ja sitten siihen, että lapsia ei saisi kouluttaa ehdollistamalla, kuten koiria.
Jokainen ihminen pyrkii välttämään asioita, joista seuraa itselle jotain ikävää. Ja tekemään niitä, joista seuraa itselle jotain hyvää. Ja vaikka iän ja yleisen elämänkokemuksen, sekä empatiakyvyn kasvun myötä tämän perustotuuden päälle rakentuu moninainen vyyhti ideologioita ja yleviä ajatuksia, tämä tosiasia ei muutu.
Joten tällä lailla raflaavasti, kuten tyylilajiin ilmeisesti kuuluu: ihminen on eläin, joten hänet tulee kouluttaa kuten eläin.
Jos lapsi ei tunne mitään pahaa mieltä, kun toinen alkaa itkemään, ei empatiakyky ole vielä kovin kehittynyt. Miten se siitä rankaisemalla kehittyy? Sitä opetetaan keskustelemalla molempien lapsien kanssa tilanteesta ja lohduttamalla loukannutta lasta. Normaalisti lapsi tuntee häpeää jo siitä, että huomaa vanhemman pettyneen hänen käytökseensä.
Aika paljon on asioita, joissa ei voida antaa lapsen kokea luonnollisia seurauksia. Joko siksi, että ne olisivat kohtuuttomia hänelle itselleen, tai sitten ne olisivat kohtuuttomia ympäristölle. Tästä syystä lapsi on pakko opettaa tottelemaan MYÖS keinotekoisesti rankaisemalla.
Ei ihmistä voi tässä asiassa verrata muihin eläimiin, joilla ei ole kykyä loogiseen ja moraaliseen ajatteluun, luovaan ongelmanratkaisuun jne.
Siis miksi ei voi , ja miten mielestäsi eläimillä ei ole kykyä noihin mainitsemiisi? En nyt puhu ameeboista, kuten varmasti käsität.
Kun toimit moraalisesti oikein ja tunnet siitä hyvää oloa, olet vain oppinut vähän monimutkaisemman ja hienommalta kuulostavan palkkiojärjestelmän. Vai teetkö usein asioita, joista sinulle seuraa pelkkää pahaa?
Kertoisitko jotain esimerkkejä tästä.
- Lapsi tahtoo juosta autotielle
- Lapsi tahtoo lyödä veljeään isolla kivellä päähän
- Lapsi tahtoo syödä pihalla näkemänsä kuolleen linnun
- Lapsi tahtoo poistua sovitulta ulkoilualueelta, jolloin vaarana on eksyä metsään, jäädä auton alle tms.
Ei nämä nyt niin kamalasti mielikuvitusta vaadi. Itsekin kannatan luonnollisia seuraamuksia aina, kun mahdollista. Mutta tässäkin asiassa on todettava, että lapsiakin on erilaisia. Meillä yksi oppii muidenkin virheistä, kaksi muuta ei edes omistaan.