Heti kärkeen: verikoe ei ole allergiatesti. Allergiaa testataan joko prickeillä(=ihopistokoe) tai sitten epikutaaneilla. Prickit on yleisemmät. Verikokeilla verestä tutkitaan vasta-aineita eri allergeeneille, eli allergisoiville aineille, mitä ne sitten ovatkaan. Ja niitä on paljon. Verikokeet maksaa enemmän kuin itse allergiatestit ja niiden saamiseen menee 1-2 vko. Pricktestien tulokset saa heti. Niinkuin mitkään testit, pricktestitkään ei ole aina 100% luotettavia, kuten ei myöskään all.verikokeet. Kumpainenkin saattaa näyttää negatiivista, vaikka oireita onkin. Tällöin altistaminen on ainut 100% varma keino testata ruoka-allergia. Altistamiseen liittyy välttämisdieetti 1-2 vkon ajan ennen altistusta. Kotona ei pidä omin päin lähteä altistamaan, varsinkin jos oireet on olleet voimakkaat. Välttämisdieetin jälkeen pienikin määrä altistettavaa ruoka-ainetta saattaa aiheuttaa hengenvaarallisia oireita.
Pricktestin hinta riippuu siitä, kuinka paljon allergeeneja testataan. Prickeillä voidaan testata siitepölyjä, homeita, eläimiä, hedelmiä, vihanneksia, mausteita...melkein mitä vaan. Lasten ruokasarjaan kuuluu yleisimmät lapsia allergisoivat ruoat: viljat, maito, kananmuna, kala, pähkinä jne. Sarjojen koostumus saattaa vaihdella lääkäriasemittain, kannattaa kysellä ennenkuin varaa aikaa, mitä eri sarjoihin kuuluu. Sarjaan saa lisätä ylimääräisiä allergeeneja, ja jos niitä on paljon, hintakin nousee. Esim. tämän testin hinta vaihtelee 90-100 euroa, alueellisia eroja on.
Kannattaa varata aika lasten allergologille suoraan. Periaatteessa prickit voidaan tehdä samantien, jos lapsen iho on kunnossa, mutta se kannattaa kysyä aikaa varatessa, kaikkialla ei ole näin. Testin hinnan lisäksi veloitetaan lääkärinpalkkio, joka on lääkärikohtainen, kukin saa päättää oman palkkionsa. Yleensä lääkärinpalkkiot on 50-70 euroa. Sitten hintaan lisätään vielä toimistokulut, jotka on n.10 euroa, paikasta riippuen. Kela korvaa osan hinnasta (toimistokuluja lukuunottamatta).
Jotta testin voi tehdä, ihon pitää olla kunnossa, testi tehdään kyynärvarren sisäsyrjälle tai selkään. Kortisonivoiteita ei saa käyttää vuorokauteen (mieluiten 3 vrk) ennen testejä. Perusrasvalla saa rasvata muuten, mutta testipäivänä testialueelle ei saa laittaa rasvaa. Antihistamiineilla on 5 vrk:n karenssi (Atarax, Zyrtec ym. rinnakkaisvalmisteet, joita käytetään lapsilla eniten).
Kannattaa soitella lääkäriasemille ja kysyä hintoja ja ylipäänsä sitä, onko heillä lasten allergologia.<br><br>