No sieltähän se totuus tuli
OIkeasti kalja on aina yhtä pahaa, alkoholitonta tai ei, siideristä saa menettelevää, kunhan se on niin makeaa, että viinan maku peittyy, mutta alkoholiton on parempaa totuus on juuri tuo fiilis. Alkoholitonta viiniä mä olen maistanu niin nuorena, että viini yleensä oli pahaa. Viini on ainoa, minkä kohdalla mä uskon olevan "pakollista" nauttia alkoholia saadakseen makuelämyksen. Tosin Juhani Seppänen kumosi kirjassaan Selvästi juovuksissa tuonkin uskomuksen minulta.
Mä olen vääntäny tästä paljon ja aikoinaan ollu kiihkeä "kyllä joku juo ihan pelkästään hyvän maun takia" kannan edustaja, mutta mun on ollu pakko pyörtää se.
Eikä siinä mitään, ihan jees, ketä siitä onnistuu nauttimaan pienissä määrin, mutta minusta on hullua selitellä että ei kun sen maun takia jne...Kun oikea totuus on just se fiilis.Se vaan on totuus, että vaikka moni tosiaan osaa nauttia siitä fiiliksestä kohtuudella, niin harva tajuaa, millainen oikeasti esim. 5 alkoholiannoksen jälkeen on.
Sitä uskoo sisukkaasti olevansa ihan selvä ja että kukaan ei huomaa mitään...