4 henkilöä kaksioon?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Onnnistuisko
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

Onnnistuisko

Vieras
Meillä olisi tilanne se, että muutto 50:n kaksioon on edessä. Noin vuosi olisi siinä sitten sitkuteltava, kaksi aikuista ja kaksi lasta.

Asuuko kukaan ahtaasti? Miten olette pärjänneet, tuntuuko pää sekoavan :D ? Millaisia säilytysratkaisuja olette tehneet?

Ja nukkuminen. Meidän vuode tulee olohuoneeseen, ja mietitäänkin siihen nyt jotain näköestettä. Onko teillä muilla millaisia systeemejä?
 
jep, nimen omaan kannattaa tehdä niin, että lapset omaan huoneeseen ja aikuiset makkariin. Mutta sitä minä ihmettelen, että miksi olohuoneeseen tarvii mitään näkösuojaa? Kai niiden lasten kanssa vielä yhdessä saunotaan jne, joten eikö alastomuus ole luonnollinen asia? (ellei nyt ole jo teinejä). Miksi siihen mitään sermiä tarvis? Mutta jos tarvii, niin kirjahylly, piano tai taiteovi ajaa asian.

ps ap, oletko se sama, joka aloittaa kesken jääneet opinnot tänä syksynä?
 
Tuttavani asui neljän lapsen kanssa kaksiossa. Eikä vain pikkulasten vaan ihan teinien kanssa, jotka yksitellen muuttivat kotoa pois ja nyt asuu siinä miehensä kanssa. Heillä ei ollut olohuonetta, vaan kaksi makaria ja keittiö. Kestittivät vieraat keittiössä. Hengissä selvisivät, mutta kyllähän sieltä aina välillä huuto kuului (asuivat meidän naapurissa).

Tuo on teillä sama tilanne kun monella jotka nukkuu olohuoneessa. Asuvat esim. kolmiossa kolmen-neljän lapsen kanssa ja makkarit on lapsille. Kyllä siitä selviää!
 
Jos minä joutuisin ko.tilanteeseen niin vanhemmille makkari ja lapsille olkkariin esim. kerrossänky, parisänky vie niin ison tilan olohuoneesta etten sitä sinne laittaisi.
 
Meillä on vain yksi huone :p neliöitä n. 70, josta saunan eteinen ja sauna rouhasevat oman osansa... Ja kolmas lapsi on juuri syntymässä.

Tosin rakennettiin juuri väliseinä niin ettei lapset näe suoraan meidän petiimme... Mutta joo, säilytystilaa on ehdottomasti liian vähän.. Yritetään koko ajan ratkoa ongelmaa. Hain lasten leluille sopivan hyllykön juuri vastikään huonekaluliikkeestä, ihan tavallinen avoin "mappihylly" jossa lelut on sitten koreissaan.. Lapsilla sängyt ovat sellaiset mistä korkeamman sängyn alta saa vedettyä ulos matalan sängyn. Keittonurkkauksessa kattilat ja paistinpannut roikkuvat suurimmaksi osaksi seinällä telineessä (tilanpuute myös keiitiönkaapeissa)...

Ei täällä tilalla hurrata, mutta koti tämä on joka tapauksessa. Ja meillä on kyllä suunnitelmissa elää tässä vielä ainakin jokunen vuosi.. Saa nähdä kumpi tulee kannattavammaksi kun lapset kasvaa, se että laajennetaan tätä taloa vai että rakennetaan uusi vai että ostetaan isompi..
 
[QUOTE="jos";27118180]Jos minä joutuisin ko.tilanteeseen niin vanhemmille makkari ja lapsille olkkariin esim. kerrossänky, parisänky vie niin ison tilan olohuoneesta etten sitä sinne laittaisi.[/QUOTE]

Jos olohuoneessa on telkkari ja tietokone tai parvekkeen ovi missä vanhemmat vielä käy iltasin niin melko levoton huone lasten nukkua.
 
[QUOTE="gitta";27118170]jep, nimen omaan kannattaa tehdä niin, että lapset omaan huoneeseen ja aikuiset makkariin. Mutta sitä minä ihmettelen, että miksi olohuoneeseen tarvii mitään näkösuojaa? Kai niiden lasten kanssa vielä yhdessä saunotaan jne, joten eikö alastomuus ole luonnollinen asia? (ellei nyt ole jo teinejä). Miksi siihen mitään sermiä tarvis? Mutta jos tarvii, niin kirjahylly, piano tai taiteovi ajaa asian.

ps ap, oletko se sama, joka aloittaa kesken jääneet opinnot tänä syksynä?[/QUOTE]

Kyllä me ainakin harrastetaan seksiä, eikä ole tosiaankaan kivaa jos lapsilla on suora näköyhteys meidän sänkyymme heti kun nousevat omasta alkovistaan..

Juu, sitä seksiä voi harrastaa muuallakin kuin omassa sängyssä ja joskus se on ihan kivaakin, mutta onhan se mukavaa siinä omien pehmeiden peittojen välissä, kun ei jaksa (tai esim. mun tilassani viimesillään raskaana ei pysty) lähteä hommailemaan mitään extremempää esim. saunan puolelle tmv.
 
En ole se joka aloittaa opinnot. Ollaan kyllä ihan työssäkäyviä ja tienataankin kohtuullisesti, mutta vuodessa saadaan säästettyä asunnon käsiraha, jos tingataan tilasta.

Näkösuoja ihan juuri sen seksielämän takia. Kiva se tosiaan on omassa sängyssäkin toisinaan touhuta, eikä aina kylppärissä, joka on ainut huone jossa on ovi :D

Lapset ovat vielä alle kouluikäisiä, joten sen suhteen ei vielä tule ongelmaa.

Kaipa me sitten mahdutaan, kun kerta muutkin :D
 
En ole se joka aloittaa opinnot. Ollaan kyllä ihan työssäkäyviä ja tienataankin kohtuullisesti, mutta vuodessa saadaan säästettyä asunnon käsiraha, jos tingataan tilasta.

Näkösuoja ihan juuri sen seksielämän takia. Kiva se tosiaan on omassa sängyssäkin toisinaan touhuta, eikä aina kylppärissä, joka on ainut huone jossa on ovi :D

Lapset ovat vielä alle kouluikäisiä, joten sen suhteen ei vielä tule ongelmaa.

Kaipa me sitten mahdutaan, kun kerta muutkin :D

No herranjestas. Pakkoko sitä on nussia silloin, kun ne lapset on hereillä???

Eikö voi odottaa, että ne menee nukkumaan, ja nussia vasta sitten? Tai aamulla silloin, kun ne vielä nukkuu. Vaikka siinä huoneessa olis ovi, niin kyllähän ne voi tulla tupsahtaa siitä sisään hereillä ollessaan koska vaan - silloin kun he nukkuvat niin tämä on huomattavasti epätodennäköisempää. Ellette sitten laita ovea lukkoon. Mutta sitä sermiä tai kirjahyllyä nyt ei pahemmin saa lukittua. Ja kyllähän ne seksin äänet kuuluu, oli sitten siinä minkälainen sermi tahansa.
 
Voi kyllä me sekstaillaankin silloin kun lapset nukkuu, vaan jos ne sattuu vaikka menenmään vessaan, juomaasn tms.. Siksi haluan sänkyyn jonkunlaisen näkösuojan.

Kattelinkin juuri, että onhan sitä kaikenmaailman sermejä, siirrettäviä elementtejä sun muuta kivaa :)
 
Me asuttiin hetken aikaa 4 lapsen kanssa kolmiossa.... Kyllä sitä mahtuu, jos ottaa sellaisen asenteen!! :) Ja kun tietää sen olevan väliaikaista. Niin oli meilläkin.
 
[QUOTE="kerttu";27118234]No herranjestas. Pakkoko sitä on nussia silloin, kun ne lapset on hereillä???

Eikö voi odottaa, että ne menee nukkumaan, ja nussia vasta sitten? Tai aamulla silloin, kun ne vielä nukkuu. Vaikka siinä huoneessa olis ovi, niin kyllähän ne voi tulla tupsahtaa siitä sisään hereillä ollessaan koska vaan - silloin kun he nukkuvat niin tämä on huomattavasti epätodennäköisempää. Ellette sitten laita ovea lukkoon. Mutta sitä sermiä tai kirjahyllyä nyt ei pahemmin saa lukittua. Ja kyllähän ne seksin äänet kuuluu, oli sitten siinä minkälainen sermi tahansa.[/QUOTE]

Että viitsii ottaa ongelman siitä että joku haluaa näkösuojan sänkyyn. :D
 

Yhteistyössä