[QUOTE="vieras";23452041]Juota limpparia, mehua, mitä tahansa lempparia, missä on mukana sokeria. Ei lapsen tarvitse kipeänä syödä, jos ei jaksa, mutta juoda täytyy. Sokerisesta juomasta saa vähän ravintoakin.
Jos kipeä lapsi ei juo omatoimisesti, sitten pitää lasta hellästi patistaa siihen. Juomaa ei varmaankaan mene lasillista kerrallaan, mutta sitten kolmannesdesi kerrallaan. Ja jos lapsi ei juo hellästi patistaenkaan, niin sitten vähän puoliksi pakottaen, viimeisenä konstina tuo ruiskun käyttö.
Pienet lapset voivat oikeasti kuivua, jos eivät juo. Ei siellä lääkärissäkään lapselle muuta ohjetta osata antaa kuin nesteen tuputus. Nuo päivystyskommentit ovat siten vähän höpöjä.

Sitten jos lapsi ei enää pysy tajuissaan, annetaan sairaalassa nestettä suoneen.[/QUOTE]
No enpä tiedä, kuinka teillä päivystys pelaa, mutta kyllä meillä ainakin lapsi on laiettu nesteytykseen sairaalassa, kun on joitakin kertoja sairauden vuoksi kuivunut. Pari kertaa ihan suoraan letkuihin, ja kerran sitten juottivat väkipakolla osmosalia, jos ei olis juonut, olis taas tullut letkuihin laitto. Kuivuneen lapsen kanssa päivystykseen lähtö ei ole mitään höpöä, mutta kotio jääminen saattaa koitua kohtaloksi, jos tilanne on noin huono kun ap kuvaili.
