3-vuotta ikäeroa?!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Äitiliini
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Äitiliini

Jäsen
06.06.2004
627
0
16
MEille on tulossa lapsillemme 3-vuotta ikäeroa. Haluisinkin kuulla muiden kokemuksia tästä ikäerosta. Onko heistä toisilleen seuraa tai leikkikaveria tulevaisuudessa. Eihän ikäero ole liian suuri.
Tietysti riippuu lapsista ja sukupuolestakin mutta kiva kuulla muiden kokemuksia :)
 
Meillä pojilla tasan kolme vuotta ikäeroa. Joulukuussa vanhempi täyttää 6 ja nuorempi 3 v. Ikäero tuntui alussa, mutta 3 v oli jo mukavan reipas ja omatoiminen vauvan kanssa elettäessä. Syömiset ja kävelyt yms. arjen jutut sujuivat vanhemmalta jo suht omatoimisesti ja se auttoi vaavi vaiheessa. Nuoremman tullessa noin vuoden ikäiseksi alkoi jo osa yhteisleikeistä pikkuhiljaa sujua ja nykyisellään touhuavat keskenään jo tosi paljon. Pienemmällä välillä kyllä hieman ison pojan elkeitä, kun kaikki pitää tehdä mitä isoveli tekee. Esikoiselle pikkuveljen tulo oli tietty aikanaan iso paukku, kun oli saanut pitkään olla perheen keskipiste. Päivä päivältä huomaa että ikäänkuin poikien ikäero kutistuisi ja alkavat olla jo isoja molemmat...
 
Meillä on ikäeroa lapsilla 3v2kk, poika on nyt 4v5kk ja tyttö 1v3kk. Alusta lähtien tuntunut hyvältä noin "iso" ikäero, sillä poika oli vauvan syntyessä jo niin tolkku, että ymmärsi vauvan olevan vauva vauvojen tarpeineen. Tykkäsi osallistua hoitoon, ei tullut mitään "taantumia" eikä mustasukkaisuutta. Tuntui olevan hyvin ylpeä pikkusiskostaan.

Nyt on nuorempikin jo sen verran iso, että leikkivät paljon yhdessä ja isoveli on innokas keksimään juuri sellaisia juttuja, joihin siskokin voi osallistua. Ei siis ainakaan meillä pidä paikkansa, että lapsilla ei olisi toisistaan seuraa kun ikäeroa on reilusti. Tietenkin esikoisella on myös omat isojen juttunsa, joihin siskoa ei oteta mukaan, ja tottakai heillä on toisinaan myös kränää niin kuin kaikilla sisaruksilla joskus.

Mutta nuo ikäerojutut ovat niin yksilöllisiä, eikä etukäteen voi tietää mitä tuleman pitää perheenjäsenten suhteissa, oli ikäero sitten mitä tahansa.
 
Itsekin aikoinaan harmittelin, kun lapsille tuli ikäeroksi niinkin "paljon" kuin 3 v. Ajattelin että ideaali olisi noin 2 v ikäeroa maksimissaan.. mutta Luoja päätti toisin ja toinen synytyi niin että ikäero on aika tasan 3 v.

Ihan vauvanahan vauvasta ei kukaan saa leikkikaveria, mutta ikäerosta oli se etu, että 3 v oli "iso": hän auttoi kovasti vauvan hoidossa, siihen aikaan piti vauvoille juottaa paljon vettä (nykyään sanotaan että vauva saa janonsa tyydytettyä rintamaidosta) joten 3 v juotti vettä, vei vaippaa, omatoimisesti tarkisti vaipankin vauvalta.

Mustasukkaisuutta jonkin verran oli, normaalia kait. No, sitä on edelleenkin "toi saa aina sitä ja tätä ja mä en ikinä mitään" vaikka ovat molemmat täysi-ikäisiä ja asuvat omillaan :headwall: :laugh:

Kyllä se ikäero tavallaan tasaantuu ja yhteisiä leikkejä löytyi, vaikka toinen on tyttö ja toinen poika.
Kouluikä on toinen kynnys, jolloin alkaa olla taas eri kaverit ja toiminnat erilaisia.
Nyt ovat täysi-ikäisiä ja vaikka kovin erilaisia luonteeltaan, ovat edelleen hyviä kavereita.
 
Meillä poikien ikäero tasan 3 v. Aluksi pieni häiritsi isoa jonkin verran, mutta nyt 8 kk ikäisenä osaa jo herättää veljen huomion. Minusta tuntuu hyvältä ikäerolta. Ensi kesänä varmaan jo yhteisleikkejä on reilusti.
 
Meillä kaikilla aika tasan 3v. Ja hyvin sujuu... 7 ja 1 veekin tulee mahtavasti toimeen vaikka on ihan eri luontosia.... Toimivat porukallakin hyvin .. ja 4 ja 1v tekee kaikia kivaa touhua.. =) Tapellaankin sujuvasti välillä, nyt itkua kun 1v katkasi 4v aarteen, mutta hymy vaihtuu huulille muutamassa minuutissa. =) Äitin housut kyynelistä märät.. ja hymystä kuivat.. ;) <br><br>
 
meillä pojilla ikäeroa 2v6kk. Kuopuksen ollessa 1v6kk, isompi vielä sanoi, ettei leiki veljen kans kun on niin vauva eikä osaa puhua...yhdessä rupesivat leikkimään kun nuorimmainen oli n. 2v, kun rupes pienemmältä juttua tulemaan.
päiväkodissa ollessakin välillä leikkiivät yhdessä ulkona =)
 
Meillä tytöillä 3v ikäeroa ja ovat kuin paita ja peppu. Nyt siis 5 ja 8v. Tietysti pienempää harmittaa että isommalla on etuoikeuksia joissakin asioissa (esim. saa mennä yksin puistoon, kavereille yöksi...) mutta jaksavat kyllä leikkiä ja puuhastella keskenään pitkiäkin aikoja. Mieluisin leikki on koulu, ja pikkusisko onkin oppinut lukemaan, kirjoittamaan ja laskemaan isosiskon koulussa!
 
Meillä kaikilla 3v ikäeroa.
Kyllä se eka vuosi meni niin että ei niistä iloa ollut, lähinnä niin että isompi kiusasi toista kun ei tajunnut että ei se osaa vielä leikkiä. Kun opetteli käveleen, töni jne... Mutta kun pieni rupesi siinä 1v jälkeen leikkimään, on kaikki paremmin kuin hyvin.

Meillä leikkivät kaikki 3 nyt yhdessä, 8v,5v ja 2v.
Ja nyt isommasta sen verran apuakin että voin käyttää koiraa pissalla, voin jättää autoon isomman kanssa kun olen kaupassa jne.....
 
Meidän lapsilla kaikilla 3 vuotta eroa. Poika täyttää joulukuussa 6 vuotta, tyttö 3,3vuotta ja vauva nyt 2 kuukautta. Isommat lapset tappelee keskenään ihan kamalasti mut myös leikkivät. Ja 6 vuotias poika tykkää seurustella vauvan kanssa. Tosin 3 vuotias on mustasukkainen vauvasta vaikka tykkääkin hänestä.
 

Similar threads

Uusimmat

Yhteistyössä