Montako ukrainalaista olemme saaneet jo kaadettua?Sivistyneet länsimaat ovat osaltaan nyt vähentämässä näitä kuolemia kun aseapu on kasvanut merkittävästi ja hyökkääjällä se onneksi näkyy merkittävinä tappioina
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Montako ukrainalaista olemme saaneet jo kaadettua?Sivistyneet länsimaat ovat osaltaan nyt vähentämässä näitä kuolemia kun aseapu on kasvanut merkittävästi ja hyökkääjällä se onneksi näkyy merkittävinä tappioina
Millä perusteella on kuollut yli 100 000 sotilasta?Ainahan sodan eri osapuolet kertovat omia lukujaan. Mutta kyllä tässä suht. helppo on päätellä suuruusluokka. Venäläisiltä on taatusti kuollut yli 100 000 sotilasta.
Tästä sodasta vastuussa on yksinomaan Vladimir Putin. Tietenkin kaikkiin sotiin on oma pitkä tiensä ja syynsä, mutta se ei poista tätä asiaa. Yhtä lailla toinen maailmansota oli monen tekijän summa, juuret johtivat vähintään 1800-luvulle (Saksa-Ranska sotaan 1870-71). Mutta Hitlerin rooli oli kuitenkin loppupeleissä ratkaiseva.
Montako ukrainalaista olemme saaneet jo kaadettua?
Niin, tämä on sinun kummallinen mielipide.
Suuri osa ihmisiä haluavat selityksiä tapahtumille ja haluavat ymmärtää paremmin asioita ja ilmiöitä.
Posi tv kysyy niitä kysymyksiä ja antaa vastauksia niihin kysymyksiin mitä valtamedia ei kysy/anna. Posi tv muun muassa haastattelee ihan virkamieslähtöistä infoa esittäviä ihmisiä, esim. Hanna Nohynek antoi vastauksia moniin kysymyksiin mitä ei oltu käsitelty valtamediassa ollenkaan.
Yksi ääni ei ole koskaan ratkaisu tai johtanut mihinkään hyvään. Keskustelua tulee olla laidasta laitaan. Näin ihmiset saavat, ja kykenevät itse jalostaa tietoa, eikä vain lukea siitä mitä mieltä milloinkin pitää olla.
Ei posi tv:ta kannata nähdä uhkana vaan osana hyvää monipuolista mediakenttää. Ihmisten kuuluu tietää asioista monipuolisesti, se on tärkeä osa drmokrasttista järjestelmää. Jos katsotaan, että mediat ovat ideologia edelle meneviä - muka monipuolisia, niin on ehdottomasti parempi, että meillä on monta eri ideologislähtöistä mediaa. Koska meillä ihmisillä on monenlaisia ideologioita.
Senhän vuoksi meillä on myös monia eri puolueita, ei vain yhtä.
Saas nähdä, yrittääkö Lispetti kieltää tämänkin:
"Sotarikostutkijoiden mukaan Hersonin alueelta löydetty kidutuskammioiden verkosto oli Venäjän valtion suunnittelema ja suoraan rahoittama. The Mobile Justice Team -tutkijaryhmä kertoo löytäneensä Hersonin alueelta todisteita, jotka paljastavat suoraan Venäjän yhteyden ainakin kahteenkymmeneen kidutuskammioon.
Britannian, EU:n ja Yhdysvaltojen rahoittama The Mobile Justice Team on työskennellyt ukrainalaisten sotarikossyyttäjien kanssa eri puolilla Ukrainaa ja Hersonissa, tutkien yli 71 000 raportoitua sotarikosta."
![]()
Ukraina on määrännyt haavoittuvassa asemassa olevia asukkaita evakuoitumaan osassa etulinjan alueita – MTV seurasi sotaa
MTV Uutiset seurasi tässä artikkelissa Venäjän hyökkäyssodan vaikutuksia Ukrainassa ja muualla maailmassa torstaina 2.3.2023.www.mtvuutiset.fi
Niin, tämä on sinun kummallinen mielipide.
Suuri osa ihmisiä haluavat selityksiä tapahtumille ja haluavat ymmärtää paremmin asioita ja ilmiöitä.
Jotkut ovat vieläKIN niin kuutamolla, että tämä on heille ihan epärealistinen asetelma.
Vaikeahan tätä on itse ymmärtää, että joku voi olla noin tietämätön, kun tässä on tapahtunut niin julkeasti asioita.
He jauhavat vain jostakin lillukanvarsista ja nielevät v.median syötit joka kerta. Lisäksi dumaavat kyseenalaistajat. Oikeastaan mitään ei saisi kyseenalaistaa. Infohan tulee ”luotettavan ja vastuullisen” median ”asiantuntijoilta”.
Kansalaisilla on oikeus keskustella ja jalostaa tietoa sekä siihen perustuvaa kulttuuria sananvapautta käyttäen. Rikkain kulttuuri ja parhaiten toimivat ratkaisut eivät synny yksittäisen diktaattorin tai yhden ideologian median levittämästä informaatiosta, vaan vapaaseen tietoon perustuvasta keskustelusta johon kaikki saavat ottaa osaa.Se on pösilö-tv ja sopii sulle aivan mainiosti.
Pitäisikö meidän kysyä asiaa mielummin faktantarkastajan faktantarkastajan faktantarkastajalta?Ai kummallinen mielipide. Jysyppä vaikka täältä joskus faktantarkistusta noille jutuille mitkä sinä uskot 100%.
Faktabaari - Faktabaari
Tiedän, että jos fakta tarkastetaan ja tulos on sinulle väärä, niin syytätä esim. tätä tahoa puolueellisuudesta. Mutta ottaisit nyt edes vähän huomioon sen toisen puolen.
"Ja senhän takia meillä on monia puolueita..." No noita sinun totuuksia toitottaa onneksi vain sellaiset puolueet, jotka eivät saa yhtään edustajaa eduskuntaan. Paitsi ehkä Vasemmistoliitto. Mutta käsittääkseni sekään ei oikein sulle maistu.
Kansalaisilla on myös oikeus siihen, että ei tarvitse lukea sinun disinformaatiota.Kansalaisilla on oikeus keskustella ja jalostaa tietoa sekä siihen perustuvaa kulttuuria sananvapautta käyttäen. Rikkain kulttuuri ja parhaiten toimivat ratkaisut eivät synny yksittäisen diktaattorin tai yhden ideologian median levittämästä informaatiosta, vaan vapaaseen tietoon perustuvasta keskustelusta johon kaikki saavat ottaa osaa.
Kansalaisilla on oikeus keskustella ja jalostaa tietoa sekä siihen perustuvaa kulttuuria sananvapautta käyttäen. Rikkain kulttuuri ja parhaiten toimivat ratkaisut eivät synny yksittäisen diktaattorin tai yhden ideologian median levittämästä informaatiosta, vaan vapaaseen tietoon perustuvasta keskustelusta johon kaikki saavat ottaa osaa.
En minä ole koskaan kieltänyt ihmisiä kirjoittelemasta tai ilmaisemasta mielipiteitään.Kansalaisilla on myös oikeus siihen, että ei tarvitse lukea sinun disinformaatiota.
Perusta oma ketju ja pumppaa sinne harhojasi. Olet näköjään kade jopa Jennifer Lopezille. Tämä oli paras vitsi tällä palstalla pitkään aikaan.
Sinun pelikirjasi on suoraan diktaattorin kynästä. Ideologiaasi mukailemattomat mielipiteet hiljennetään. Karmivinta on se, että lampaat ajavat itsensä ahdinkoon. He eivät jostakin kumman syystä tulleet ajatelleeksi, että myös heidät tarvittaessa hiljennetään, samalla tavoin kuin he hiljensivät yhden ideologian vastaisia mielipiteitä.Ai niinkuin Venäjällä?
Sinun pelikirjasi on sama kuin Venäjän disinformaation levittäminen. Eli kun kaikki väitteet ovat muka tasapuolisuuden vuoksi yhtä arvokkaita mitään totuutta ei itseasiassa ole. Tämä saa ihmisten luottamuksen horjumaan ja se onkin tämän propagandan tarkoitus.
Varsinaista kulttuurinrikastumista tosiaan tämä disinformaatio... Yhtä haitallista kuin se toinen, jota vastaan kyllä aikaisemmin olet jaksanut saarnata.
Yritin nyt jotain kirjoittaa, mutta siinä vaiheessa kun nää lammaskuviot tulee mukaan, niin ei vaan jaksa. Mieti nyt itsekkin, että sä niputat lampaiksi melkein koko Suomen upseerikunnan, sotatieteiden tutkijat ja aika monet muutkin tutkijat. Ja sitten epälampaissa on.... niin jotain yksittäisiä sankareita sieltä täältä tyyliin Puopolo. Toki näistä epälampaista ainakin yksi on dosentti, mutta kieltämättä vaikea antaa hänellekkään kovin paljon painoarvoa.
Sinun pelikirjasi on suoraan diktaattorin kynästä. Ideologiaasi mukailemattomat mielipiteet hiljennetään. Karmivinta on se, että lampaat ajavat itsensä ahdinkoon. He eivät jostakin kumman syystä tulleet ajatelleeksi, että myös heidät tarvittaessa hiljennetään, samalla tavoin kuin he hiljensivät yhden ideologian vastaisia mielipiteitä.
Kansalaisilla on myös oikeus siihen, että ei tarvitse lukea sinun disinformaatiota.
Perusta oma ketju ja pumppaa sinne harhojasi. Olet näköjään kade jopa Jennifer Lopezille. Tämä oli paras vitsi tällä palstalla pitkään aikaan.
Saksassa oltiin vuosina 1933-1945 yksimielisiä siitä, että juutalaiset saavat poistua rakennuksesta vain savupiipun kautta. Kaikkea se yksimielisyys teettääkin...Yritin nyt jotain kirjoittaa, mutta siinä vaiheessa kun nää lammaskuviot tulee mukaan, niin ei vaan jaksa. Mieti nyt itsekkin, että sä niputat lampaiksi melkein koko Suomen upseerikunnan, sotatieteiden tutkijat ja aika monet muutkin tutkijat. Ja sitten epälampaissa on.... niin jotain yksittäisiä sankareita sieltä täältä tyyliin Puopolo. Toki näistä epälampaista ainakin yksi on dosentti, mutta kieltämättä vaikea antaa hänellekkään kovin paljon painoarvoa.
Saksassa oltiin vuosina 1933-1945 yksimielisiä siitä, että juutalaiset saavat poistua rakennuksesta vain savupiipun kautta. Kaikkea se yksimielisyys teettääkin...
Suomessa oltiin 70-luvulla yksimielisiä siitä, että Neuvostoliitossa ei ollut mitään huonoa eikä pahaa, vaikka NL oli kansojen vankila ja vankileirien saaristo. Kokoomus oli oppositiossa, koska Moskovasta määrättiin.Erittäin huono vertaus. Ei oltu yksimielisiä, mutta anti-lampaat kyllä ottivat vallan ja syrjäyttivät tieteelliset näkemykset pseudotieteillä esim. juutalaisten alemmuudesta.
Pojat on poikia sodassakin. Huumoria pitää olla sanoi Rokkakin.Ihania miehiä
T. Lispetti
![]()
"Pojat pelleilevät ja kuvaavat kotivideoita" – Putinin kokki julkaisi videon Bahmutista
Venäjän Wagner-palkkasotilasjoukkojen perustaja Jevgeni Prigozhin on julkaissut tänään videon, jossa hän kertoo joukkojen taistelijoita näkyvän Bahmutin keskustassa Ukrainassa.www.mtvuutiset.fi
Voisitko kuvitella, että saman kaltaisesti minäkin voisin ajatella kun tuot esiin sitä, että mikä tahansa muu kuin ”luotettavan ja vastuullisen” median virkamieslähtöinen informaatio on disinformaatiota.Yritin nyt jotain kirjoittaa, mutta siinä vaiheessa kun nää lammaskuviot tulee mukaan, niin ei vaan jaksa. Mieti nyt itsekkin, että sä niputat lampaiksi melkein koko Suomen upseerikunnan, sotatieteiden tutkijat ja aika monet muutkin tutkijat. Ja sitten epälampaissa on.... niin jotain yksittäisiä sankareita sieltä täältä tyyliin Puopolo. Toki näistä epälampaista ainakin yksi on dosentti, mutta kieltämättä vaikea antaa hänellekkään kovin paljon painoarvoa.