Varsinkin sossu. Se huijaaminen on vaan erilaista. Esim. lasketaan tukia väärin, tehdään kummallisia päätöksiä, esitetään tyhmää kun asiakas soittaa jostain ilmiselvästä asiasta.
Pari oikeaa esimerkkiä:
Perustoimeentuloksi olikin yllättäen laskettu vain muutama euro. Soitto sossuun ja selitys oli, että laskelmassa on otettu huomioon puoli vuotta sitten saatu palkka. Asiakas vastasi, että ne palkathan oli huomioitu jo silloin puoli vuotta sitten toimeentulotuessa. Etuuskäsittelijä muutti kertomustaan ja sanoi ottaneensa huomioon ylijäämän. Asiakas vastasi, että sehän on lakisääteinen ylijäämä, jota ei lain mukaan huomioida toimeentulotuessa (20 prossaa tuloista). Työntekijä muutti kertomustaan ja sanoi, että on tämä kuitenkin ihan oikein laskettu. Asiakas toteaa tekevänsä valituksen ja pyytää johtavan sosiaalityöntekijän numeroa. Työntekijä tuhahtaa, että no tehdään sitten uusi laskelma.
Tässä oli aika monta kohtaa, jossa vähän arempi tai asioista tietämättömämpi asiakas olisi voinut vaan myöntyä täysin laittomaan päätökseen.
Asiakas maksoi sähkölaskun itse ja laittoi laskun ja kuittikopion sossuun. Sossu maksoi laskun sähkölaitokselle. Sossun mukaan asiakkaan piti hoitaa asia sähkölaitoksen kanssa. Sähkölaitos kuitenkin vähensi maksetun summan seuraavasta laskusta, josta sossu suostui enää maksamaan vain jäljellä olevan osuuden. Näin ollen se yksi lasku oli jäänyt asiakkaan tappioksi. Kesti todella kauan - ja vaati soiton johtaalle sosiaalityöntekijälle - ennen kuin virhe korjattiin. Etuuskäsittelijä väitti koko ajan, että "nythän summa on ainakin suunnilleen tasan" - vaikka tosi asiassa SOSSU oli itse mokannut ja maksanut summan väärään paikkaan ja siitä sähkölaitoksen hyvityksestä oli hyötynyt sossu, ei asiakas.
Asiakas vei toimeentulotukihakemuksen loppukuusta. Sitä ei ensin meinattu käsitellä,m koska kuukausi oli jo vaihtunut, ennen kuin se otettiin käsittelyyn. Kuitenkin lain mukaan ratkaisevaa on päivä, jolloin sen vie, ei se päivä kun etuuskäsittelijä ottaa hakemuksen työn alle.
Sosiaalitoimisto ei suostu maksamaan eron jälkeen naiselle tukea, ennen kuin nainen toimittaa heille todisteen miehen tekemästä muuttoilmoituksesta maistraattiin. Naisella ei kuitenkaan ole lain mukaan mitään mahdollisuutta saada käsiinsä toisen henkilön tietoja. Ja huom. vaikka mies olisi asunut kämpässä, perhe olisi silti saanut tukea. Nyt sossu olisi voinut maksaa vain naisen osuuden, johon haettiin tukea ja esimerkiksi yksinhuoltajakorotuksen vasta sitten, kun maistraatin tiedoissa näkyy, että mies on muuttanut. Ennen eroa naisen tilille olisi siis tullut paljon enemmän rahaa (koska siinä olisi ollut miehen osuus myös), eli ei olisi ollut edes mahdollista saada enemmän rahaa huijaamalla, että toinen ei enää asukaan siellä. Nyt sitten nainen lapsineen jätettiin täysin ilman rahaa, koska hänellä ei ollut miehen papereita.
Tuossa ihan muutama esimerkki.