Minä opetin jo 13 vuotiaana meidän koiramme murisemaan käskystä, käskysana oli "älä koske". Opetin sen ihan niin että kun koiruus innoissaan örisi jotain niin kehuin ja hoin kehusanana "älä koske, hyyyvä, älä koske" ja niin se sitten oppi yhdistämään sanan ja tekemisen toisiinsa.
Käytin tuota silloin kun alkoi ahdistamaan ventovieraat jotka tunkivat silittämään koiraa kesken kävelylenkin, totesin vaan että "älä koske" ja koira murisi. Tai no örisi mutta sivullisethan luulivat sen olevan vihainen. Oikeasti se oli yksi maailman kilteimmistä koirista.
Samalla tavalla opetin myöhemmin isomman koirani haukkumaan käskystä, käytin käskysanaa innostavasti kun koira remutessaan haukkui. Helppoa kuin mikä !