Onko tyhmä säästää lapsille rahaa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "zxc"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Z

"zxc"

Vieras
Lapset ovat vielä melko pienet ja aina välillä käy ajatus jos laittaisi heidän tileille (kun sellaiset on kerran olemassa) jonkun pienen kk-summan, vaikkapa 20e/nenä. Mutta onko siinä järkeä, onko sillä rahalla 15v:n päästä enää mitään arvoa? Meten teillä, säästetäänkö lapsille "omat rahat" ja miten paljon? jatkuvasti vai silloin tällöin?
 
Meillä ei säästetä tuolleen lapsille. He säästävät omia ropojaan perinteisesti possuun ja saavat sinne pullonpalautusrahoja yms.
Meillä on kuitenkin tarkoitus laittaa sijoitusasunto parin vuoden päästä ja se on aikanaan sitten heidän käytettävissä esim opiskeluaikana (jos sattuvat tässä kaupungissa opiskelemaan). Samoin on tarkoitus hankkia ajokortit heille.
 
Alkuperäinen kirjoittaja 5n äiti;29649341:
Meillä ei säästetä tuolleen lapsille. He säästävät omia ropojaan perinteisesti possuun ja saavat sinne pullonpalautusrahoja yms.
Meillä on kuitenkin tarkoitus laittaa sijoitusasunto parin vuoden päästä ja se on aikanaan sitten heidän käytettävissä esim opiskeluaikana (jos sattuvat tässä kaupungissa opiskelemaan). Samoin on tarkoitus hankkia ajokortit heille.

Siis minäkin näkisin että ne rahat käytetäään ajokortiin ja /tai autoon, ei mitenkää ryyppyreissuihin kavereiden ka..
 
Meillä säästetään 50e kuussa ja se menee rahastosäästämiseen, josta lapsi saa aikuisena itselleen pesämunan esim. asuntoa varten. Mielestäni säästäminen kannattaa.
 
[QUOTE="Äityli";29649369]Meillä säästetään 50e kuussa ja se menee rahastosäästämiseen, josta lapsi saa aikuisena itselleen pesämunan esim. asuntoa varten. Mielestäni säästäminen kannattaa.[/QUOTE]

Meillä sama systeem. Ollaan säästetty 50 e / lapsi kuussa ihan lasten syntymistä asti.
 
Silloin kun lapset olivat pieniä, niin emme säästäneet heille, koska katsoimme parhaaksi maksaa asuntolainaa pois. Myöhemmin on säästetty jonkin verran. Ajokortit hommataan kaikille kolmelle. Tärkeämpää kuin säästetyt rahat on opettaa lapsille oikeanlaista rahankäyttöä. Isommatkaan rahat eivät riitä pitkään, jos rahaa ei osaa käyttää.
 
Meillä oli kaikille lapsille rahastot, jotka he sai hallintaansa 18 täytettyään. Oli iso apu kun muuttivat pois kotoa, nuorimmainen ei vielä ole koskenut omaan rahastoonsa kun asuu vielä kotona vaikka se täysin hänen nimissään onkin
 
Säästetään jonkin verran. Ennemmin koitetaan elää niin, että pystytään auttamaan lapsia taloudellisesti opiskeluissa, asunnon hankinnassa, maksamaan ajokortit yms.
 
[QUOTE="noviisi";29650004]millaiset rahastot? ihan pankistako avasitte ja paljonko/kk laitoitte?[/QUOTE]

Pankin kautta ne avattiin ja sinne laitteli mummot ja kummit myös silloin tällöin rahaa. Periaatteessa kk-säästö oli 100e/ muksu, 18v kaikilla oli jotain 15000 siellä
 
inflaatio ne vie

Järkevämpi maksaa oma velka pois ja remontoida ja päivittää autot, sillä teini-ikäiset ryöstävät vanhempansa putipuhtaaksi.

Katotaan mitä on jälellä kun muuttavat pois. Voihan olla, että viidenkympin villityksissäni otan eron ja ostan oman kämpän ja siihen ne mun rahat sit meneekin...
 
Pankin kautta ne avattiin ja sinne laitteli mummot ja kummit myös silloin tällöin rahaa. Periaatteessa kk-säästö oli 100e/ muksu, 18v kaikilla oli jotain 15000 siellä

Onko siinä sitten joku parempi korko, ja /tai "koskemattomus" ennen ku muksu on 18v. Kun meillä on ihan normi lasten tilit ja kyll parempa vaihtoehtoa kaivattaisi :)

Ovatko isovanhemmat ihan omatoimisesti tarjonneet laittavansa sinne jotain rahoja vai oletteko jotenkin "Vinkkaneet" asiasta. Mäkin mielummin valitsisin vaihtoehdon että muksut saisivat vaikkapa 2e/vko, sen karkki ja mehuvuoren sijasta mitä saavat sieltä +muuta "krääsä"...
 
Lapsilisä menee rahastoon. Sen lisäksi varmaan kustannetaan ajokortti kun sen aika on. Itse sain myös puhelinosakkeen kun muutin pois kotoa :)
Ei ole myöskään poissuljettu että ostamme asunnon kun on aika opiskella. Minusta lapsi saa paremman startin elämässä kun ei heti opiskelun aikana velkaannu. Saa sitten ottaa asuntolainan kunhan pääsee töihin, pesämunaksi isompaan asuntoon se opiskeluja varten ostettu asunto.

Mutta kaikki tämä tietysti vain jos lapsi osoittaa riittävää vastuullisuutta ottaa vastaan näin arvokkaita lahjoja. Jos kasvatamme narkkaria tai jotain muuta luuseria ei tipu mitään, emme lähde kustantamaan mitään riippuvuutta tms.
 
  • Tykkää
Reactions: 4eliveto
Meillä on ihan tilit lapsille mihin pyritään laittamaan jotain kymppejä/kk ja kasvatetaan summaa sitten sitä mukaa kun tulojakin tulee lisää. Olen ajatellut, että se olisi pesämuna sitten siihen kun muuttavat pois kotoa ja pitää tehdä siihen liittyviä hankintoja tai sitten juuri ajokorttiin tmv. Hyvässä lykyssä voisivat säästellä siitä asunnon käsirahaakin. Katsotaan sitten mitä päättävät niillä tehdä (paljonhan se riippuu siitäkin paljonko sitä rahaa sinne kertyy..), toivottavasti kasvatetaan fiksuja nuoria heistä :)

Minä en vanhemmiltani mitään säästöjä tmv saanut enkä oikeastaan ole oppinut säästämisen jaloa taitoakaan joten olen vain onnellinen, että ylipäänsä saadaan jotain lapsille sitten antaa sinne aikuisiän kynnykselle avuksi ja josko oppisivat siinä itsekin ehkä jotain.
 
[QUOTE="zxc";29650616]Onko siinä sitten joku parempi korko, ja /tai "koskemattomus" ennen ku muksu on 18v. Kun meillä on ihan normi lasten tilit ja kyll parempa vaihtoehtoa kaivattaisi :)

Ovatko isovanhemmat ihan omatoimisesti tarjonneet laittavansa sinne jotain rahoja vai oletteko jotenkin "Vinkkaneet" asiasta. Mäkin mielummin valitsisin vaihtoehdon että muksut saisivat vaikkapa 2e/vko, sen karkki ja mehuvuoren sijasta mitä saavat sieltä +muuta "krääsä"...[/QUOTE]

Tuotto riippuu valittujen rahastojen menestyksestä, kaikilla pankeilla on tarjottavanaan erilaisia vaihtoehtoja. Itse voi valita haluaako enempi turvata pääomaa korkorahastoilla, haluaako hakea tuottoa osakepuolelta vai haluaako hajauttaa kumpaankin.

Meillä ei ollut suljettu siihen 18v päivään asti ja jos oli jotain isompaa hankittavaa, otettiin joskus tuolta apuja, kuten silloin kun pojalle ostettiin eka crossipyörä ja varusteet. Mummoille sanottiin, että tämmöset on avattu niin itse sitten laittoivat kun siltä tuntui. Lapset ei tienneet koko rahastojen olemassaolosta ennenkuin kerrottiin vähän ennen 18v synttäreitä
 
Miehen äiti oli säästänyt miehelle noin 10.000 euroa ja niillä pääsimme aikoinaan käsiksi omistusasuntoon. Ilman noita rahoja olisimme joutuneet säästämään käsirahaa pitkän tovin ennen asuntokaupoille lähtöä. Nyt säästämme pesämunia omille lapsillemme :)
 
Menee 80e kuussa rahastoon, on hajautettu osakkeisiin ja muuhun, eli salkun jokin osa. Paras tuottoprosentti nyt menneenä 10 vuotena jonka se on ollut on 20% ja saman saa kyllä pankista eli pari prosenttia vuodessa, noissakun se maksetaan vain pois otettaessa. Että parempia aikoja odotellessa ja sitten varmaankin sijoitusasuntoon menee nekin rahat.
 
Mä en säästä lapsille mitään isoa summaa jonka voivat käyttää 18-vuotiaina, sen ikäinen ei vielä osaa käsitellä rahaa. Sijoitan itse rahaa ja voin niistä sitten antaa lapsille tarpeen mukaan.
 
No ei tietenkään ole tyhmää.. Paljon mukavampi lasten lähteä opiskelemaan kun on rahaa tai ostaa eka asunto vähemmällä lainamäärällä. Säästettyjä rahoja ei tietenkään anneta, jos lapsesta kasvaa ns. hulttio, katsotaan tilanteen mukaan. Meillä kolme lasta ja jokaiselle on syntymästä asti mennyt 100e/kk rahastoihin.
 

Similar threads

L
Viestiä
25
Luettu
898
Aihe vapaa
2000 luku pimeä aikakausi Suomessa!
2
S
Viestiä
8
Luettu
3K
Seksi
nimimerkitön elli jatkaa
N
M
Viestiä
21
Luettu
2K
Aihe vapaa
vierailija
V
O
Viestiä
5
Luettu
2K
Aihe vapaa
vierailija
V

Yhteistyössä