2,5-vuotias kuivaksi jo oppinut, nopeasti kehittynyt lapsi -isojen vai pienten ryhmään päiväkodissa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Eienääkohtakotiäiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

Eienääkohtakotiäiti

Vieras
Lapset aloittavat päivähoidossa tammikuussa ja ollaan menossa tutustumaan ensiviikolla. Tänään päiväkodin johtaja soitteli ja kyseli ryhmätoiveita (siis samaan vai eri ryhmään veljekset). Lupasin miettiä asiaa ja soitellaan huomenna uudestaan.

Pienempi menee siis automaattisesti pienille, koska ikää on 1,5v. Mutta nyt tuon isomman kans saa itse valita; samaan ryhmään pienemmän kans, toiseen pienten ryhmään vai isojen ryhmään.

Poika on siis tasan 2v6kk, vaipat jäi pois heti 2v synttäreiden kieppeillä ja vahinkoja tulee vain silloin tällöin yöllä. Puhe on kehittynyt tosi nopeasti, puhuu selkeitä, 4-5 sanan lauseita ja vain yksi äänne puuttuu.

On melko isokokoinen ja periaatteessa kai menis jo isojen puolella. Pk johtaja sanoi, että isoille heillä siirrytään joustavasti 2,5-3,5v iässä lapsen kehityksen, ryhmien koon ja vuodenajan mukaan.

Miten te siis tekisitte?
 
Laittaisin ikäistensä joukkoon. On kuitenkin vielä pieni ja kaikki on uutta. Jos olisi kyseessä muu kuin esikoinen, voisin harkita muutakin, mutta vanhimmalle en. Nuoremmat käyvät kotona jo sen verran kovaa koulua, että voisivat pärjätkin "vanhempien" kanssa.
 
Lapseni olisi tuossa iässä täyttänyt kaikki mainitsemasi "kriteerit", mutta olisin ehdottomasti laittanut hänet pienten ryhmään. Hän nimittäin oli aika ujo, joten uskon että pienempien ryhmään olisi sopeutunut helpommin. Mutta jos lapsi on rohkea ja reipas, asia on tietysti toinen.
 
Meillä meni 2,5 v. automaattisesti isojen ryhmään. Mun mielestä voi olla rankempaa totutella ensin pienten ryhmään ja sitten suht lyhyen ajan päästä kuitenkn uudestaan isojen ryhmään. Nyt tilanne olisi sitten heti jo se mikä se tulee pidemmän aikaa olemaan, jos menisi isojen ryhmään. Monet tutut myös lohduttelivat minua aikoinaan, että on parempi olla pienin isojen ryhmässä kuin isoin pienten ryhmässä. Mutta meidän pkssa ei tosiaan ollut mahdollisuuksia valita.
 
Ehdottomasti pienten ryhmään sisaruksen kanssa, pienempi ryhmä ja helpottaa myös pikkusisaruksen sopeutumista. Isompien 21 lapsen ryhmään sitten syksyllä, siellä vaaditaan lapselta jo tosi paljon.
 
Ilman muuta pitäisin 13 lapsen ryhmässä niin pitkään kuin vaan tarhan puolesta antavat olla. Ne isojen ryhmät on niin jättikokoisia ettei minusta yhdenkään tarhaikäisen semmoiseen kuuluisi mennä. Ja tosiaan helpottaa pienemmän sopeutumista myös että saavat olla yhdessä.
 
Millaiset luonteet lapsilla on. Vaikka meillä lapset oli päiväkodin aloittaessa 4 v. ja 1 v. 8 kk. Niin kyllä meillä oli melkein niin päin että pienempi oli isomman tukena. Vanhin lapsistani on aina ollut tosi ujo ja arka. Kun taas nuorempi mennä viipottaa innolla kaikkialle. Meilläkyllä menivät samaan ryhmään, koska paikkakunnalla on vain yksi ryhmä jossa ruotsinkielisiä ( kaikki eskarista vuoden ikäisiin). Olen kyllä erittäin tyytyväinen heidän ryhmäänsä ja mielestäni tuollainen sekaryhmä on kyllä paras vaihtoehto.

Mutta jos molemmat rohkeita kavereita, niin laittaisin eri ryhmiin.
 
Millaiset luonteet lapsilla on. Vaikka meillä lapset oli päiväkodin aloittaessa 4 v. ja 1 v. 8 kk. Niin kyllä meillä oli melkein niin päin että pienempi oli isomman tukena. Vanhin lapsistani on aina ollut tosi ujo ja arka. Kun taas nuorempi mennä viipottaa innolla kaikkialle. Meilläkyllä menivät samaan ryhmään, koska paikkakunnalla on vain yksi ryhmä jossa ruotsinkielisiä ( kaikki eskarista vuoden ikäisiin). Olen kyllä erittäin tyytyväinen heidän ryhmäänsä ja mielestäni tuollainen sekaryhmä on kyllä paras vaihtoehto.

Mutta jos molemmat rohkeita kavereita, niin laittaisin eri ryhmiin.

Eli mielestäni molemmat lapset ovat hyötyneet siitä, että heidän ryhmässä ikäjakauma on 1-6 vuotta. Joten sen kokemuksen perusteella uskoisin vanhemmalle lapselle olevan parempi paikka tuo isompien ryhmä. Ellei molemmat ole ihan älyttömän ujoja.
 

Yhteistyössä