Noroviruksen jälkeen hoitoon

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kikka-87
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Jos tarhassa riehuu epidemia, kaikki ovat sille varmaan jo enemmän tai vähemmän altistuneita... Jos taas tarhassa ei ole muita (tai kovin montaa) kipeänä, pitäisin kotona ehkä pari päivää. Ei se ihmisestä-ihmiseen oireiden loputtua tartu enää niin herkästi, mutta pinnoilla (esim. oksennustahroissa) voi kestää viikkoja.
 
Norovirus voi tarttua jopa kaksi viikkoa oireiden loppumisen jälkeen. Mutta eihän sitä töistäkään saa vapaata pelkän tartuntavaaran takia niin pitkäksi aikaa. Joten tarhaan vaan ja tauti tod.näköisesti kiertää koko lapsiryhmän. Näin se vaan menee.
 
Noro voi tarttua kaksikin viikkoa oireiden jälkeen, joten mikään jahden päivän varoaika ei riittäis.. Mahdoton sen leviämistä on estää joten oireiden mukaan voi mennä.
 

Yhteistyössä