[QUOTE="minä vain";26109904]Mun lapsen isällä oli vuosia nollasopimus, kun oli virallisesti opiskelija. Kun sitten siirtyi työttömäksi, nollasopimusta ei tehty. Lastenvalvoja sanoi, että työttömille ei nollasopimuksia myönnetä. Taitaa olla suunnilleen se 40 euroa tai vastaavaa, mikä isän osuus on. En muista summaa tarkkaan, kun kela maksaa mulle koko maksun ja isä maksaa osuutensa kelalle. En tiedä, onko tuo kuntakohtaista, mutta meille ainakin sanottiin silloin, että yksikään työtön ei saa nollasopimusta.
En osaa sanoa mitään tuosta asumistukijutusta. Kannattaahan sitä kysyä, onko se oikein laskettu. Mutta jos se on sääntöjen mukaan, ei auta valittaa. Niin se vaan menee, että lasten kasvatus ei ole halpaa.
Varmaan perheenne tilanteessa oleellista on se, että onko työttömyys väliaikaista vai onko sitä jo jatkunut jo pitkään. Kieltämättä munkin on vaikea ymmärtää ihmisiä, jotka eivät muka saa koskaan töitä. Itse olen kyllä paremman puutteessa siivonnut ja tehnyt vaikka mitä paskaduunia paskalla palkalla. Jos ei muka mitään töitä saa, onko kyse motivaatio-ongelmista vai jostain (mielen)terveysongelmista? Tätä siis olen aina ihmetellyt. No voi tietty olla, että joskus elämässäni sitten löydän itsekin tähän vastauksen, jos en kelpaa vuosiin mihinkään töihin. Joo tiedän, ettet ap aio tähän kommentoida, mutta kunhan ihmettelen.
Miksi asuinaluetta ei voi vaihtaa? Kyllähän ihmiset vaihtaa asuinkuntaakin työn perässä, vaikka se tarkoittaisikin lapsille koulun vaihtoa ym. Jos fakta on se, että teidän talous kaatuu tohon 160 euroon, niin sitten varmaan pitää löytää säästökohteita jostain muusta. Mun mielestä se ei ole täysin sinua ja lapsiasi koskematon seikka, että miehelläsi on neljä lasta. Totta kai se vaikuttaa teidän perheen talouteen.[/QUOTE]
Kommentoin tässä omaa tekstiäni: Varmaan siis on eri asia tietty toi nollasopimus kuin jälkikäteen haettu vapautus. Mutta siis, kun teillä on "yhteiset rahat", niin eihän sitä voi mitenkään estää, etteikö ne teidän yhteiset rahat vähene, kun mies hoitaa elatusvelvollisuutensa.
Eikös se kuitenkin mene niin, että oli se elatusmaksu mikä hyvänsä, niin sossu laskee toimeentulotukea sitten sen verran, että ei jää sen minimin alle? Eli periaatteessa ne elatusmaksut saa sieltä takaisin?
Se on aina harmillista, jos menee just himpun verran jonkun rajan yli. Minäkin sain viime vuonna 20 euroa liikaa palkkaa, että piti maksaa kokonainen opintotukikuukausi takaisin. Jos olisin laskelmoinut oikein, olisin saanut sen melkein 300. Sen sijaan kaikessa stressissä tein yhden työhomman liikaa. Kyllähän se ärsytti, mutta johonkin ne rajat on aina laitettava, eihän tosta muuten tulisi mitään.