Mä haluan miehen jolla on hieno ammatti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "zzz"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Z

"zzz"

Vieras
nää tavan duunarit saa kadota. mä haluan että meidän tulevat lapset voivat ylpeänä kertoa isänsä ammatiksi jonkun muun kuin bussikuskin tai minkälie työmiehen. lisäksi minä ja tuleva lapseni halutaan harrastaa mitä halutaan ja asua kivassa talossa maalla ja me tarvitaan myös rahaa niin että voisin olla kotona. myös siis maanviljelijä kelpaisi kunhan se homma kannattaa.

selvä provo kuten huomasitte mutta nykyinen mieheni vätystely ärsyttää ja rahallekin olisi käyttöä.
 
MISSÄÄN nimessä ottais mitään lääkäriä, ja tuskin tuota DI:tä (Mikä on muuten tyhmempi kuin insinööri? No, se on tietenkin diplomi-insinööri), mutta saishan tuo olla jotain muuta kuin sairaseläkeläinen.
 
Noh, onhan se ihan kiva että miehellä on hieno ammatti joka antaa perheellemme mahdollisuuden elää tavallista "leveämmin", asua uudessa isossa talossa, ajaa kivalla pikku maasturilla päivisin lasten kanssa, matkustella lomamatkoilla ja pari kertaa ollaan muutettu myös miehen mukana muutaman kuukausien työkomennuksille... MUTTA - tässä on myös kääntöpuolensa, mies on puhelimella tavoitettavissa AINA, lomillakin. On palavereita myös lomien aikana joihin on pakko osallistua, pitkiä työpäiviä, töitä myös kotona työaikojen ulkopuolella tms tms. Ei kannata aina automaattisesti ajatella että rikkaan miehen vaimona olisi aina pelkästään helppoa. On tässäkin kääntöpuolensa.
 
[QUOTE="vieras";24891614]Kannattaisi keskittyä siihen oman hienon ammatin hommaamiseen.

t. Itsekin DI[/QUOTE]

En mä viitti niin kauaa koulun penkkiä kuluttaa, mulle piisaa noi oomit, miehen palkalla tässä kumminkin tullaan toimeen vaikka toinenkin elämä että ei ole tarvetta ja pitäähän sitä lapsilla edes yksi vanhempi olla läsnä tarvittaessa.
 
[QUOTE="vieras";24891624]Ei tokkiisa, mutta mun mielestä ap:lla oli jo mies, eikä hän ollut ollut ajoissa mietteineen liikenteessä siinä tapauksessa :)[/QUOTE]

on mulla mutta äkkiäkös tuon saa vaihtoon ja parempi tulis vastaan :)
 
Alkuperäinen kirjoittaja no mää en;24891629:
MISSÄÄN nimessä ottais mitään lääkäriä, ja tuskin tuota DI:tä (Mikä on muuten tyhmempi kuin insinööri? No, se on tietenkin diplomi-insinööri), mutta saishan tuo olla jotain muuta kuin sairaseläkeläinen.

Mitäs sillä tyhmyydellä jos on paksu lompsa?
 
[QUOTE="vieras";24891630]Noh, onhan se ihan kiva että miehellä on hieno ammatti joka antaa perheellemme mahdollisuuden elää tavallista "leveämmin", asua uudessa isossa talossa, ajaa kivalla pikku maasturilla päivisin lasten kanssa, matkustella lomamatkoilla ja pari kertaa ollaan muutettu myös miehen mukana muutaman kuukausien työkomennuksille... MUTTA - tässä on myös kääntöpuolensa, mies on puhelimella tavoitettavissa AINA, lomillakin. On palavereita myös lomien aikana joihin on pakko osallistua, pitkiä työpäiviä, töitä myös kotona työaikojen ulkopuolella tms tms. Ei kannata aina automaattisesti ajatella että rikkaan miehen vaimona olisi aina pelkästään helppoa. On tässäkin kääntöpuolensa.[/QUOTE]

kunhan meillä olis lapsen kanssa varaa hevostella viikot tokkiinsa. ni ei se haittaa jos ei miestä aina näy :)
 
[QUOTE="vieras";24891650]En mä viitti niin kauaa koulun penkkiä kuluttaa, mulle piisaa noi oomit, miehen palkalla tässä kumminkin tullaan toimeen vaikka toinenkin elämä että ei ole tarvetta ja pitäähän sitä lapsilla edes yksi vanhempi olla läsnä tarvittaessa.[/QUOTE]

Millä tavoin hyvä ammatti estää vanhemmuuden? :D

Kuullostaa lähinnä tekosyyltä =)

*En mä viitti niin kauaa koulun penkkiä kuluttaa*
 

Yhteistyössä