Talvi on ihan kohta täällä!

Meilläkin lapset (ja mie :ashamed:) oottaa jo joulua, mut muuten sais talvi jäädä välistä.
Tai no päivällä sekin menettelee mut kun tulee niin äkkiä/aikaseen pimeä. Ne huuruiset puut on varmaan paras asia talvessa, ja semmoinen koskematon luminen maisema...toisaalta joskus lumienkelitkin rulettaa :)
 
  • Tykkää
Reactions: Ultramariini
En ole vielä kyllä varsinaisesti odottanut talvea, olen ollut ihan tyytyväinen tähän syksyyn ja viimeisiin kypsyviin tomaatteihin. Mutta talvirenkaat on vaihdettu ja sukat puettu jalkoihin, joten lunta saa tulla=)
 
Säätieto lupaa lämpenevää
d010.gif
 
Talvi on mun lempivuodenaika. Eikun syksy. Eikun kevät. Vai olisiko sittenkin kesä? Ehkä kuitenkin se talvi, kirkas tähtitaivas, huuruinen hengitys ja puhtaat hanget. Mä en suostu luopumaan yhdestäkään vuodenajasta. Suomen rikkaus :heart:
Minun lempparivuodenaikani on aina se, joka on just tulossa. Helppo ihminen:D
 
Alkuperäinen kirjoittaja minä:

Juu ei tänne vaan lämmintä oo luvassa. Viime yö meni pakkasen puolella ja tälle päivälle luvattu paria +astetta. Ensi yönä pitäis olla liki nollaa ja sataa räntää... Et se siitä lämpimästä viikonlopusta. Mut ei siinä mittää. Talvea jo odottelen ja kaipailenkin. Koirille hommattu uudet valjaat ja värkkäsin lisää vetoliinojakin. Reet pitäis vielä käydä läpi ja kunnostaa jos tarvetta ja sit saapi lumet ja paukkupakkaset tulla. Juuri katselin itselleni uusia talvikenkiäkin missä ois pakkasenkestävyys -40 =)
 

Yhteistyössä