Klinikoiden hinnat ja käytännöt vaihtelevat aika tavalla toisistaan. Varsinaisessa toimenpiteessä ei yleensä mene 30-45 minuuttia pidenpään, mutta se miten kissa klinikalta kotiutuu on eroja. Toisilla klinikoilla eläimen saa ns. "nukkuvana" kotio ja toisilla halutaan seurata, että eläin herää varmasti hyvin ja on hyvä vointinen, kun lähtee kotiin, lisäksi joillakin klinikoilla on tapana ottaa kaikki toimenpiteeseen tulevat potilaat aamulla sisälle ja pääsevät sitten iltapäivällä kotio. Sillä ei ole mitään tekemistä toimenpiteen keston kanssa. Herätettäkin voidaan käyttää, mutta kaikki ei sitä halua. Ja harvalla (ainakaan isommalla) klinikalla pääse enää toimenpiteeseen mukaan.
Ja hammaskivenpoistoa ei kannata siirtää, koska jos hampaat pidetään puhtaana hammaskivestä säännöllisesti monilta hammassairauksilta ja hampaiden poistoilta voidaan välttyä. Kaikki kissat eivät saa koskaan hammaskiveä ja toiset joutuvat käymään jo nuoresta iästä asti joka vuosi hammaskivenpoistossa. Ne ovat yksilöitä tässäkin asiassa. Useat kissat, joille hammaskiveä tulee paljon sairastavat ns. FORL-sairautta, jolloin kissan oma elimistö hyökkää hammaskudosta vastaan ja alkaa syövyttää hammasta pois. Tämä on erittäin kivuliasta kissalle ja on etenevä sairaus. Hoitona on huonojen hampaiden poisto.
Ihmisen ja kissan hammaskivi on hieman eriasia. Ihminen yleensä harjaa hampaansa kaksi kertaa päivässä, mutta harvan kissan hampaita harjataan. Vaikka se olisikin tehokkain tapa ehkäistä hammaskiveä. Jo olemassa olevaa hammaskiveä se ei poista. Ja ihminen osaa kertoa, koska sen suuta alkaa särkemään. Kissa ei tähän useikaan pysty, ennen kuin suu on todellakipeä. Suukipu on eläinten kohdalla kaikista vaikeinta kipua tulkita, koska eläin harvoin lopettaa syömistä kokonaan, vaikka suu olisikin kipeä.
Oma koirani sai ojalapiosta etuhampaisiin vuosia sitten ja siltä katkesi kolme etuhammasta. Kaksi hammasta paikattiin silloin ja yksi otettiin pois. Paikkaukset eivät pysyneet (ei sinänsä mikään uutinen, se tiedettiin olevan mahdollista) ja annoin asian olla, koska ei hampaat tuntuneet koiraa vaivaavan. Eräässä toisessa nukutustoimenpiteessä sen jälkeen tuttu eläinlääkäri kysyi, voiko katkenneet etuhampaat ottaa pois ja suostuin. Kaksi viikkoa siitä, kun hampaat oli poistettu ja ikenet parantuneet koira muuttui. Se oli tähän asti aina miettinyt ruokakupin päällä muutaman sekunnin ajan alkaako syömään vai ei. Olin itse laittanut aina sen piikkiin, että koira ei ole nälkäinen (ei ole milläänlailla ahne ollut koskaan). Mutta hampaiden poiston jälkeen se ei ole koskaan enää tehnyt sitä. Ja jälkeen päin ajateltuna, niin en minäkään haluaisi syödä lohjenneilla hampailla metallikupista kylmässä vedessä olevia nappuloita.
Joten eläimen hampaat kannattaa pitää hyvässä kunnossa, koska paljolta turharta kivulta säästytään ja lisäkis huono suu rasittaa muita elimiä myös (sydän, maksa, munuaiset). Jatkuva ientulehdus on jatkuva tulehdustila, joka ei ole kenellekkään kyväksi.